Spotřeba nealkoholických nápojů v Česku roste. Podle společnosti Nielsen v meziročním srovnání narostly prodeje nealkoholických nápojů v tržbách o 5,8 % a v objemu o 0,2 %. Výrazný rozdíl mezi dynamikou růstu objemu a tržeb způsobuje vyšší průměrná cena v kategoriích. Podobný vývoj je pozorovatelný v posledních měsících napříč většinou kategorií rychloobrátkového zboží.
Celkové prodeje nealkoholických nápojů v České republice dosáhly už více než 16,5 miliardy korun za rok. „Největší kategorií v rámci nealkoholických nápojů jsou minerální a stolní vody s tržbami více než 6,6 miliardy korun, které tvoří 40 procent tržeb veškerých nealkoholickýchnápojů v tomto období,“ doplňuje Jakub Špika, group account manager společnosti Nielsen. Nejdynamičtěji rostoucí kategorií jsou energetické nápoje, které v tržbách rostou o 12,5 %. Podobné je to v případě vývoje spotřeby vyjádřené v objemu. I zde jsou nejrychleji rostoucí kategorií energetické nápoje, kterých se vypilo o 15 % více než v předchozím roce. Na druhou stranu spotřeba meziročně klesá u kategorie sycených kolových nápojů, stejně tak i pomerančových a tonikových. Největší propad je zaznamenán především u kategorie ledových čajů, kterých se vypilo za poslední rok o 5 % méně než ve stejném období před rokem.
Letní vrchol doplňují sváteční dny
Hlavní sezonou pro všechny nealkoholické nápoje je letní období, kdy odpolední teploty pravidelně překračují 25° C. „Pro některé z nich je tato sezona rozšířena o další vrcholy v průběhu roku. V případě kolových nápojů to jsou Vánoce a Silvestr, kdy prosinec často v prodeji převyšuje nejúspěšnější letní měsíce. Třetí vrchol kategorie představují Velikonoce. U džusů a nektarů to je i konec zimy a začátek jara, tedy období, kdy spotřebitelé bojují s bacily, a to díky vitaminům obsaženým v džusech,“ upozorňuje Libor Mikulášek, market research manager společnosti Kofola. Ovocné šťávy se ovšem dobře konzumují celoročně, hlavně právě z důvodu dodání vitaminů.
Teplo může také za zvýšenou poptávku po sirupech. Ale není to tak dramatické jako u balených vod a minerálek. „Vzhledem ke změně charakteru počasí se mění i letní prodeje a posunují se směrem k začátku roku,“ konstatuje Petr Ambros, marketingový ředitel společnosti Linea Nivnice. Proto je během následujících měsíců zapotřebí očekávat i přirozeně stoupající ochotu zákazníků více utrácet za nealkoholické nápoje a adekvátně se na to připravit. „V teplém počasí se lidé zásluhou stoupajících teplot více potí a ztrácejí i velmi potřebné minerály. Doplňování tekutin a minerálů je ideální mimo jiné i prostřednictvím přírodních minerálních vod, protože minerální látky jsou v nich obsažené ve formě, která je pro naše tělo velmi dobře vstřebatelná, a jejich využitelnost v lidském organismu je vysoká,“ shrnuje Ondřej Postránský, ředitel pro strategický marketing Karlovarských minerálních vod. S teplem se však mění také chutě: „Průměrné letní teploty se pozitivně odrážejí na poptávce po Pepsi a dalších sycených limonádách, ovšem v případě velmi vysokých, tropických teplot sledujeme vyšší zájem o naše pramenité vody Toma,“ konstatuje Michal Šlechta, manažer značky Pepsi v ČR.
Na kvalitě a velikosti záleží
Tak, jak roste spotřeba nealka, mění se i jeho způsob konzumace: „Lidé preferují raději nákup menšího množství, ale kvalitnějšího výrobku. Už nejde jen o plný nákupní vozík, lidé si více vybírají s ohledem na zdravý životní styl,“ vysvětluje Ondřej Postránský. Podobný názor sdílí Libor Mikulášek: „Trendem je zcela určitě pokračující přesun spotřeby ke kvalitnějším, dražším a specifičtějším druhům nápojů ve všech kategoriích za současného zachování nebo i poklesu objemové spotřeby. To má za efekt zvyšování korunové hodnoty kategorií vysoce nad objemový trend.“
Pokračující hospodářská konjunktura pomáhá také k rostoucím prodejům v dražších segmentech ovocných šťáv a vede k poklesům v kategoriích sirupů. „Tržní výklenky v segmentech, jako jsou například bio a čerstvé šťávy, rostou, ale jejich podíl na celkovém objemu je stále velmi malý. Bohatnoucí spotřebitelé stále více cestují a tráví více času mimo domov, což směřuje jejich zájem především na praktická balení, proto uvádíme na trh ovocné šťávy v 200 ml cestovním balení s uzávěrem,“ vysvětluje Petr Ambros. O flexibilní balení mají spotřebitelé také větší zájem v případě nesycených nápojů o objemu do 500 ml, což potvrzuje Ondřej Krhánek, produktový manažer společnosti Vitar, a dodává: „V tomto segmentu, na který se specializujeme i my s populárními nápoji Capri-Sonne, evidujeme pokračující trend růstu.“
Výběr už neprobíhá pouze podle ceny
Spotřebitelé při výběru nealkoholických nápojů vybírají podle značky, příchutě, složení, obalu, ale i ceny. Jak ale říká Libor Mikulášek, v porovnání s nedávnou minulostí se do popředí zájmu dostávají aspekty kvality v mnoha formách, jako je obsah ovocné šťávy, reálná chuť ovoce, absence konzervace, kvalita obalu, a dokonce také posílení vlastní image pitím nápoje módní značky a podobně. Naopak ne vždy je primární cena. „Český trh je jeden z nejvíce cenově senzitivních v rámci evropského prostoru. V souvislosti s růstem ekonomiky ale vidíme pozitivní posun ve vnímání na straně spotřebitele, kdy se do popředí dostávají i další ukazatele, jako je například šíře a kvalita sortimentu nebo preference nákupního místa,“ poukazuje na změnu Ondřej Postránský. Takže i přesto, že cena není pro všechny rozhodující, přece jen na spotřebitele působí, a to především u promoakcí. „S tím pak může souviset nákup jiných než obvyklých příchutí či velikosti balení. Zákazníci, kteří rádi experimentují, mohou být ovlivněni rovněž novinkami v sortimentu,“ sděluje Kamil Výborný, brand manager společnosti Pfanner.
Ondřej Krhánek poukazuje i na to, že při výběru se spotřebitelé nejčastěji rozhodují podle oblíbené příchutě, sycenosti nápoje a obsahu ovocné složky. Důležitá je i sezonnost. „V letních měsících se nejvíc nakupují ledové čaje, v zimě pak džusy. U vybraného druhu pak Češi vyhledávají oblíbenou značku,“ podotýká Kamil Výborný. V případě výrobků z kategorie farmářských je spíše než cena důležitější něco jiného: „Pro naše výrobky se zákazníci rozhodují z důvodu vysoké kvality surovin a řemeslného zpracování, sympatizují se značkou a mají v ni důvěru. Cena nehraje takovou roli,“ vysvětluje Jan Abt, táta z Tátova sadu. Pro spotřebitele je neméně podstatná také praktičnost obalu podle situace, kde bude nápoj konzumovat. Obliba privátních značek u nealka naopak stále klesá. „Značkové nápoje se dostaly na cenovou úroveň těch neznačkových, spotřebitel tedy nemá důvod kupovat neznámé a pro něj nedůvěryhodné produkty,“ podotýká Petr Ambros.
Kombinacím v příchutích se meze nekladou
V případě příchutí se toho moc nemění. Mezi nejoblíbenější patří stále pomeranč, jablko či jahoda a hruška. „Mezi naše nejpopulárnější příchutě patří citron, pomeranč, malina nebo bílé hrozny, ale Češi rádi vyzkoušejí i méně typické chuťové varianty, jako například granátové jablko. Velký úspěch jsme zaznamenali také s Mattoni Spritz. U limonád se trefou do černého ukázala Malinovka od Poděbradky,“ vypočítává Ondřej Postránský. V létě jdou na odbyt především osvěžující příchutě: „Dobré prodeje jsme kromě tradičních příchutí zaznamenali u osvěžujících kombinací jablko-meruňka a jablko-višeň. Velmi atraktivní je potom naše novinka Smoothie, kombinující ovocnou šťávu a dřeň,“ vysvětluje Petr Ambros. U Capri-Sonne nejpopulárnějšími příchutěmi zůstávají pomeranč a multivitamin. Během letošního roku tato značka postupně změní název z Capri-Sonne na Capri-Sun a chystá i uvedení jedné úplné novinky. „Tou bude druh s názvem Fun Alarm a kombinací příchutí citronu, jablka, černého rybízu, višní, jahod a limety,“ odhaluje Ondřej Krhánek.
Kombinacím v příchutích se meze nekladou, zákazníci ty nové rádi zkoušejí, a tak se není divu, že výrobci experimentují. „Letos jsme na trh uvedli novou příchuť naší unikátní řady zdravých ledových biočajů Pure Tea, a to Bílý čaj – bezinka. Dále plánujeme třeba kávový nápoj z kávy arabica s pomerančovou či citronovou šťávou nebo také stoprocentní kokosovou vodu,“ upozorňuje na novinky Kamil Výborný. A na sezonu se nachystali také ve společnosti Karlovarská Korunní. „Připravili jsme zásadní změny v ochucených minerálních vodách. Změnili jsme receptury u standardních příchutí jako citron, pomeranč nebo bílé hrozny. Donedávna jsme tyto příchutě měli postavené na konceptu s kapkou další příchutě – například citron s kapkou lemongrass. Kromě toho jsme relaunchovali příchuť mango, která se uvedla na trh v roce 2007 a do letošního roku byla vyráběna ve stejné receptuře. Záměrem bylo vyvinout příchuť, která bude co nejvíce podobná chuti manga. V žádných nových příchutích nepoužíváme umělá sladidla,“ dodává senior brand manažerka Michaela Jarošová.
To u limonád z Tátova sadu jsou k dispozici dvě varianty postavené na základě jablečného moštu s přídavkem dvou druhů ovocných šťáv – černorybízové nebo citronové. Čeští zákazníci si mohou nově vychutnat také jednu z novinek v kolovém segmentu. „Jde o Pepsi s příchutí višně, která byla vyvinuta ‚jen‘ v bezkalorické variantě,“ popisuje Michal Šlechta.
Alternativou k balenému nealku může být také výrobník domácí perlivé vody. V tomto případě se navíc meze příchutím nekladou. Ty si lze vyrobit buď vlastní, anebo je koupit ve formě sirupů. „Do sortimentu příchutí nabízených pod naší značkou jsme v letošním roce uvedli limitovanou zimní edici dvou tropických příchutí nebo populární italský koktejl Italian Spritz,“ uvádí Zdeněk Zahrádka, produktový manažer značky Soda Stream.
Nealko nejvíce promují Karlovarské minerální vody
Společnost Focus CZ Marketing- and IT Research zjistila, že nejvyšší reklamní výkon v případě nealkoholických nápojů v období 5/17–4/18 v kategorii minerální vody v jejich přírodní variantě zaznamenaly značky koncernu Karlovarské minerální vody, a to Magnesia (30 %), Mattoni (30 %) a Dobrá voda (15 %). Více než pětinu celkového reklamního výkonu v ochucených minerálkách uskutečnila značka Mattoni (24 %), následovaná značkami Poděbradka (18 %) a Ondrášovka stejnojmenného producenta (17 %).
V přírodních pramenitých vodách nejvíce promoval výrobky trojlístek značek Aquila Aqualinea (29 %), Rajec (22 %) a Toma (21 %), v ochucených pak nejvyšší podíl na celkovém reklamním výkonu sledované kategorie uskutečnily značky Rajec (32 %), Bonaqua (27 %) a Toma (13 %). Absolutním promočním lídrem kategorie kojenecká voda je Aquila kojenecká (87 %).
Téměř polovinu promocí džusů tvoří promoční akce pomerančových džusů (48 %), téměř třetinu pak promoce džusů jablečných (30 %) a třetím nejpromovanějším druhem jsou džusy multivitaminové (15 %). Nejpromovanější reklamní výkon v kategorii jablečný džus získala značka Hello (21 %), v pomerančových džusech je to pak značka Caprio (12 %), která vítězí i v reklamním výkonu džusů multivitaminových (30 %). Absolutní promoční jedničkou v čerstvých džusech je dlouhodobě značka Rio (43 %).
V promocích neperlivých limonád hraje prim značka Senza (30 %) a v perlivých limonádách uskutečnila největší reklamní výkon značka Fanta (15 %). V kolových limonádách patří k tradičně nejsilněji promovaným značky Coca-Cola (34 %) a Kofola (29 %).
Nejpromovanější značkou čajových nápojů je Lipton (25 %), promoční dvojkou je Nestea (20 %) a trojlístek nejpromovanějších uzavírá značka Aquila Tea.m (9 %).
Názory odborníků:
„Do českých domácností vstoupí Středomoří.“
Již brzy nabídneme zákazníkům netradiční ochucenou variantu Mattoni Cedrata, která je inspirována Středomořím a svou chutí citrusů je velmi osvěžující a ideální pro letní sezonu. Stále přicházíme s inovacemi směrem ke zdravějším nápojům, včetně snižování obsahu cukru. Celkově si ale nehrajeme na počet novinek, více nám záleží na kvalitě a jejich přijetí ze strany spotřebitelů.
Ondřej Postránský, ředitel pro strategický marketing, Karlovarské minerální vody
„Nealko se nejvíce prodává v hypermarketech.“
Z hlediska prodejních kanálů jsou nejdůležitější hypermarkety, kde se prodá téměř 40 procent veškerých nealkoholických nápojů. Dále pak supermarkety, kde se realizuje 18 procent tržeb, diskontní prodejny s 23procentním podílem, a nakonec tradiční trh se zhruba 20procentní významností. Privátní značky řetězců generují celkem zhruba 15 procent tržeb a 26 procent objemu; meziročně v tržbách rostou o zhruba tři procenta, zatímco jejich spotřeba naopak o téměř tři procenta klesá.
Jakub Špika, group account manager, Nielsen
Data:
Limonády ve spotřebě dominují
Spotřeba všech nealkoholických nápojů v tuzemsku v předloňském roce vzrostla o téměř dvě procenta. Každý Čech tak vypil v průměru 215 litrů různých nealkoholických nápojů, zatímco v roce 2015 to bylo 212 litrů. Limonády se na spotřebě nealka podílejí z 57 %, balená voda téměř 23 %, sirupy v roce 2016 tvořily 15 % prodejů a džusy 5 %.
Zdroj: Svaz výrobců nealkoholických nápojů
Kolik tekutin v litrech denně vypijeme
Méně než 0,5 1,7 %
0,5–1 8,5 %
1,1–1,5 31,7 %
1,6–2 33,7 %
Více než 2 23,9 %
Neuvedeno 0,6 %
Jak často Češi pijí kolové nápoje
Více než 1x denně 5,2 %
1x denně 3,1 %
4x–6x týdně 5,1 %
2x–3x týdně 18,2 %
1x týdně 18 %
2x–3x měsíčně 21,1 %
1x měsíčně 12,1 %
Méně než 1x měsíčně 17,1 %
Neuvedeno 0,2 %
34,4 %
lidí měsíčně utratí průměrně 101 až 300 Kč za nealko.
Zdroj: Median, MML-TGI, 17/III–17/IV
Pavel Gregor, pavel.gregor@atoz.cz
Článek vyšel i v časopisu Zboží&Prodej 5/2018.