
Data společnosti M2C ukazují, že 70 procent zlodějů v maloobchodech jsou muži a nejvíc se krade v pátek a sobotu. Krádeže v maloobchodech se daří lépe odhalovat díky technologickému pokroku. Moderní softwarová řešení vyžívají například i umělou inteligenci pro analýzu rizik.
V letech 2023 a 2024 zůstaly podle Policie ČR počty krádeží v obchodech přibližně na stejné úrovni. „Zatímco v roce 2021 jsme odhalili 17 krádeží měsíčně, dnes je to okolo 180. Tento masivní nárůst ale není způsoben tím, že by se o tolik více kradlo. Na detekci krádeží jsme nasadili více kvalitních prostředků a stojí za tím samozřejmě i rozvoj technologií,“ říká Lukáš Převrátil, ředitel dohledového centra Space společnosti M2C.
Z dat M2C vyplynulo, že rizikové časy z hlediska krádeží jsou zejména mezi sedmou a osmou hodinou ranní, kdy se během otevírání prodejny zaměstnanci věnují organizačním činnostem. Problémový je také interval mezi dvanáctou a druhou hodinou odpoledne, kdy jsou obchody méně frekventované. Krade se také ve večerních hodinách mezi pátou a sedmou, kdy jsou prodejny naopak plné zákazníků.
„Za rok 2024 máme 27procentní nárůst odhalené externí kriminality. Co je možná zajímavější, je hodnota zboží. U pokusů o krádež vzrostla oproti 2023 o 40,8 procenta“ doplňuje Lukáš Převrátil.
„Skladba kradeného zboží se příliš nemění. Mezi nejztrátovějšími položkami stále zůstávají v rámci krádeží jednotlivých osob základní potraviny jako máslo, maso, salámy nebo čokolády. Dále je to zboží, u kterého je možný rychlý další prodej v rámci organizovaných skupin, jako je alkohol a drogerie. Skladba se liší u jednotlivých řetězců v návaznosti na zabezpečení jednotlivých sortimentů,“ komentuje situaci David Beran, director division of retail chains společnosti M2C.
Samoobslužné pokladny přispívají ke kriminalitě
Podle zprávy Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR vybízeli v loňském roce ke kriminalitě zejména samoobslužné pokladny, při kterých řetězce masivně zaváděly obličejové kamery nebo turnikety, ve kterých je pro průchod nutné načíst čárový kód z účtenky. „Tyto brány máme od počátku, co jsme začali self-checkouty v našich prodejnách instalovat,” uvádí tisková mluvčí společnosti Kaufland Česká republika Renata Maierl.
Samoobslužné pokladny jako faktor přispívající k nárůstu krádeží označuje i David Beran: „Kromě zhoršující se ekonomická situace a inflace kriminalitu zvyšuje i zavádění samoobslužných pokladen, kde evidujeme nárůst manipulace se zbožím. Na druhé straně probíhá rozvoj technologií a zavádění modernějších kamerových systémů, které nám pomáhají s detekcí.“
Dalším krokem jsou moderní analytické softwary, které v pokladnách dokáží odhalit záměnu zboží za levnější položky. Některé prodejny také experimentují s využitím AI, která dokáže obsluze pomoct s odhalováním podezřelého chování zákazníků pomocí sběru a vyhodnocování dat z kamer. Tuto technologii vloni začalo využívat několik prodejen ze systému Coop.