
Očekává se nové značení paliv na čerpacích stanicích či zveřejňování srovnávacích cen podle novely zákona o pohonných hmotách. Jako reakce na připomínky z loňského kongresu Čerpačka vzniká také nový web o kvalitě motorových paliv.
O srovnávací ceně se vedou diskuse
Jedním z bodů v novele zákona je skutečnost, že provozovatel čerpací stanice je povinen informovat o ceně prodávaného stlačeného nebo zkapalněného zemního plynu nebo vodíku porovnaného s cenou motorového benzinu nebo motorové nafty. „Nám se podařilo do toho zákona ještě začlenit, že porovnání stanoví právní předpis. Bezprostředně po vyjití zákona tedy povinnost zveřejňování srovnávací ceny ještě neplatí, nicméně porovnávací předpis je možné očekávat počátkem příštího roku,“ uvádí Ivan Indráček (foto), předseda představenstva SČS − Unie nezávislých petrolejářů ČR.
Toto nařízení přichází z Bruselu a v tuto chvíli se vedou diskuse, co to vlastně srovnávací cena je a jakým způsobem má být zveřejňována. Loni na podzim byl navržen extrém, a to, že srovnávací cena bude uváděna na totemu. „To by znamenalo, že postavíte druhý totem nebo stávající vybavíte dalšími displeji a budete uvádět cenu v korunách na megajoule benzinu a v korunách na megajoule u plynu a pak se budete ptát, proč to vlastně děláte, protože tato informace žádnému spotřebiteli stejně k ničemu nebude. To byl zcela konkrétní návrh německé poradenské firmy Dena, která jej připravila na zakázku Evropské komise. My se snažíme jít na problematiku z jiné strany, a to tak, aby, když už to musí být, tyto údaje byly měsíčně zveřejněné na webu, aby byly platné pro celou republiku a aby se o ně staralo ministerstvo. A hlavně si myslíme, že pokud už to má spotřebiteli k něčemu být, nechť je uváděna porovnávací cena na jednotku vzdálenosti, ta má pro spotřebitele, i s vědomím velké nepřesnosti, alespoň nějakou vypovídající hodnotu,“ podotýká Ivan Indráček. Jak celá věc dopadne, se nicméně neví. Do listopadu by z Bruselu měla přijít metodika, kterou české ministerstvo přepracuje do vyhlášky. Ta by mohla vejít v platnost v březnu 2018.
O cenách bude informovat web
Dalším již realizovaným projektem je web Petroline, který vychází vstříc zejména distributorům nebo čerpacím stanicím s většími prodeji. Jeho úkolem je nabízet informace jak distributorům, tak čerpacím stanicím, které mají dostatek prostředků a dostatečně velké nádrže. Web zveřejňuje ceny FOB ARA nebo CIF NWE, tedy typické ceny, s kterými se běžně pracuje v oboru. Pokud se provozovatelé stanou zákazníky tohoto projektu, dostanou týdně nebo jednou denně tabulku, která počítá denní, týdenní a měsíční průměry v porovnání s předchozím obdobím. Ti nejnáročnější si mohou objednat on-line monitoring s aktualizacemi v řádu minut. Podle těchto dat se mohou rozhodovat, kdy budou kupovat zboží. V nové verzi provozovatel předpokládá, že na webu bude zahrnut i Unipetrol index Czech, který zveřejňuje orientační velkoobchodní cenu na tuzemském trhu.
Pavel Neumann, pavel.neumann@atoz.cz
Více informací k tématu najdete ve Speciálu Čerpačka Zboží&Prodej 9/2017.