
Vítáme, že zálohování obalů má v tak důležitém dokumentu, jako je Programové prohlášení vlády ČR, své místo. Je to důležitý posun, protože je to poprvé, kdy má téma recyklace a cirkulace obalových nápojových materiálů své místo v takto zásadním dokumentu.
Nakládání s nápojovými obaly a minimalizace jejich dopadu na životní prostředí je ve většině evropských zemí prioritou, a to nejen pro výrobce nápojů, ale zásadní je také pro spotřebitele. Pro dosažení pozitivního environmentálního dopadu je důležité, aby se jednalo o plošný zálohový systém.
Iniciativa pro zálohování věří v širokou spolupráci, pro kterou je zásadní diskuse se všemi důležitými hráči a společný konsenzus. Je důležité vést debatu s městy a obcemi, výrobci nápojů, obchodníky, a to jak napřímo, tak prostřednictvím podnikatelských svazů a asociací, stejně jako s experty z akademické a odborné sféry či s ekologickými sdruženími. My chceme být vládě v této diskusi partnerem a přispět naším know-how ze studií a analýz i zkušenostmi z evropských zemí, kde zálohové systémy úspěšně fungují.
Řešení se již osvědčilo
Češi sice dobře třídí, ale je potřeba posunout se k pravé recyklaci, tedy oběhu nápojových obalů v uzavřené smyčce. Zavedení plošného zálohového systému je řešením, které se již osvědčilo v deseti evropských zemích. Před několika dny se k nim přidalo také sousední Slovensko, a vydalo se tak na cestu směrem k plné cirkularitě, která umožní opakované využití obalového materiálu a zamezí hromadění volně pohozených lahví a plechovek v přírodě.
Zavedení plošného zálohového systému umožní České republice splnit cíle pro sběr a recyklaci nápojových obalů, stanovené Evropskou unií pro své členské státy: 90 % ze všech PET lahví musí být do roku 2029 vytříděných a recyklovaných, v případě plechovek jde o 60 % do roku 2030. To současný systém třídění neumí zajistit.
Jde o zásadní snížení uhlíkové stopy balení obalů
Plošný systém zálohování zajišťuje až 90% návratnost PET lahví a plechovek, protože zálohy jsou silně motivační a lidé zálohované obaly vrací. Vysbírané obaly je pak možné využít k opětovné výrobě nových PET lahví a plechovek. Opakované použití materiálu pro stejný účel v uzavřeném cyklu je nejlepší cestou, jak minimalizovat jeho dopad na životní prostředí. Recyklace z lahve do lahve a z plechovky do plechovky přispívá k zásadnímu snížení uhlíkové stopy balení nápojů.
Systém přináší také vyšší kvalitu života do měst a obcí, protože pomáhá snížit množství volně pohozeného odpadu. Lidé, motivovaní zálohou, sbírají PET lahve a plechovky pohozené v parcích, na ulicích i v lese, a pomáhají tak udržovat čistotu v obci a jejím nejbližším okolí.
Kristýna Havligerová, manažerka vnějších vztahů, Iniciativa pro zálohování