
„Na meziročním poklesu tržeb v maloobchodě v prosinci se podílel prodej potravin i nepotravinářského zboží. Tržby těchto odvětví klesaly nepřetržitě již osmý měsíc v řadě, přičemž pokles tržeb potravin se ještě prohloubil a zaznamenal nejnižší hodnotu od roku 2001, tedy od začátku zjišťování. Pohonné hmoty po sedmi měsících soustavného poklesu vykázaly v prosinci meziroční růst tržeb,“ říká Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.
„Za celý rok 2022 se tržby v maloobchodě snížily o 3,6 procenta, v tom za potraviny klesly o 5,1 procent, za nepotravinářské zboží o 2,9 procent a za pohonné hmoty o 1,5 procenta. Za prodej a opravy motorových vozidel se tržby snížily o 4,2 procenta,“ dodává Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.
Podle hlavního ekonoma skupiny Comfort Finance Group Vladimíra Pikory lidé rekordně šetří. „Podle dnes zveřejněných statistik se tržby v maloobchodě v prosinci meziročně snížily reálně o 7,3 procenta. To je hodně, ale mohlo to být horší. Ještě v říjnu klesal totiž maloobchod skoro o 10 procent. Je přitom trochu překvapivé, že jsme se od tak hlubokého propadu odlepili, aniž by se v ekonomice něco výrazně zlepšilo.“ Dnešní zprávou číslo jedna však je podle něj to, že lidé nemají peníze a opravdu šetří. To je vidět na potravinách, kde tržby poklesly o 10,2 %. Pokles reálných tržeb především ukazuje přechod od dražších potravin k potravinám levnějším, případně přechod od kvalitnějších produktů k jejich náhražkám. „Za alarmující považuji fakt, že pokles tržeb za potraviny je největší od začátku zjišťování statistiky. Nemůžeme se proto divit, že v ekonomice přibývá nespokojených lidí, o čemž včera psala i zpráva Ministerstva vnitra.“
Šetřit se dá podle něj ještě více, protože za nepotravinářské zboží klesly tržby jen o 7,5 %. „Osobně jsem čekal, že za nepotravinářské zboží uvidíme větší propad. Zde zřejmě sehrály svou roli Vánoce. Během roku 2023 zde čekám výraznější pokles. Tady se dá šetřit lépe než na potravinách,“ dodává Pikora.
V mezinárodním porovnání je podle něj patrné, že je na tom český maloobchod hůře, než je v Evropě zvykem. Dnes zveřejněná data Eurostatu uvádějí, že v celé EU poklesl v prosinci maloobchod „jen“ o 2,6 %. „To je dáno tím, že u nás máme vyšší inflaci. Po celé Evropě přitom vidíme pokles tržeb za potraviny, za celou EU to je v průměru 6,6 %. Všude lidé šetří, všude vidíme slabou poptávku,“ dodává Pikora. V letošním roce očekává stagnaci až mírný pokles maloobchodních tržeb v rozmezí 0 až minus půl %.