Podle Dany Večeřové, prezidentky Potravinářské komory ČR (PK ČR), byly nejdůležitějším tématem minulého roku hlavně ceny potravin a téma pravděpodobně jen tak neskončí. V evropském kontextu se ale PK ČR daří prosazovat klíčová témata a aktivní chce být rozhodně i v tomto roce.
Inflace, ceny potravin a dohady o tom, kdo za vysoké ceny vlastně „může“, to bylo asi to hlavní, co minulý rok tematicky rámovalo. Vnímáte to stejně nebo ne?
Nejdůležitějším tématem minulého roku byly bezesporu ceny potravin. A vzhledem ke stále stoupajícím vstupním nákladům, zejména v souvislosti s cenami energií, se nedá očekávat, že by ze strany dodavatelů mohly potravinářské výrobky v budoucnu zlevňovat. Potravináři, stejně jako ostatní zpracovatelský průmysl, jsou nuceni promítnout do cen konečných výrobků spoustu dalších nákladů. Vedle cen energií, vodného a stočného, ceny obalů nebo poplatky za likvidaci odpadů jsou to také pohonné hmoty či zvýšené náklady na zaměstnance. A výčet tím určitě nekončí. Obávám se, že tyto a další náklady ještě v novém roce porostou.
Co naopak považujete za jednoznačně pozitivní věc, která se vám v komoře podařila či dlouhodobě daří?
Daří se nám komunikace aktuálních témat na půdě EU a podpora našich stanovisek v několika tématech. Podařilo se například odsunout povinné přijetí systému označování výživových hodnot na přední straně obalů, tzv. Nutri-Score, který je za nás jednoznačně diskriminující. A podařilo se také pozastavit projednávání problematiky taxonomie v zemědělství a potravinářství, když jsme ve spolupráci s dalšími organizacemi pozdrželi nerealistická kritéria určená pro hodnocení udržitelnosti projektů při financování sektoru ze strany finančních institucí a připravujeme i kritéria vlastní. V této souvislosti jsme již zorganizovali na půdě PK ČR dva kulaté stoly za účasti výrobců potravin a obchodníků, kde jsme diskutovali jednotlivé možnosti a návrhy.
Řeč je také stále více o udržitelnosti a téma se prolíná všemi obory. Jak dopadá na vás?
My máme v tomto ohledu jasno. Aby bylo možné hovořit o udržitelnosti, musí existovat celková rovnováha. Cílem udržitelného potravinového systému je prosazení této rovnováhy mezi sociálním, ekonomickým a environmentálním pilířem. Součástí toho je řada debat, jedním z evropských témat je například proteinový plán. Tam je naším cílem zajistit rovnováhu mezi živočišnými a rostlinnými proteiny a vyloučit použití tkáňových kultur, případně zajistit jejich bezpečnost. Původní návrh v podstatě vůbec nezahrnoval jako zdroj proteinů živočišnou produkci. Naše připomínky doručené prostřednictvím Konsorcia zapracovaly do svých stanovisek Copa-Cogeca a Farm Europe a byly přijaty řadou europoslanců. Jsem ráda, že výsledný návrh a hlasování v Evropském parlamentu dopadly téměř ve shodě s našimi připomínkami. A pracujeme také na ochraně názvů potravin živočišného původu, především mléčných a masných, kdy je naším cílem celounijní ochrana. Začátkem září proběhlo pracovní setkání s Pierem Bascou, náměstkem generálního ředitele DG Agri, Generálního ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova, který naše stanovisko plně podporuje.
Co čeká potravináře v tomto roce na evropské úrovni, ale samozřejmě i doma?
Evropská komise plánovala ještě do konce roku 2023 zahájit strategický dialog se zemědělsko-potravinářským sektorem a občanskou veřejností ohledně nejproblematičtějších aspektů Evropské zelené dohody, a to na úrovni politické, technické a občanské. Po odstoupení místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse byla agenda strategie Farm to Fork alokována evropskému komisaři Maroši Ševčovičovi. Pro nás je to určitě příležitost pro diskusi v rámci Konsorcia, jak zasáhnout do dalšího vývoje Evropské zelené dohody. A co se týče domácího prostředí, velkým problémem do budoucna je vedle zvyšujících se vstupů i mimořádně nízká nezaměstnanost. Podniky nemohou získat nové kmenové zaměstnance, situaci řeší formou agenturního zaměstnávání, pracovníky ze zahraničí nebo brigádníky. Díky změnám v DPP a DPČ dojde ke zvýšení finanční náročnosti tohoto typu zaměstnávání, bez toho, aby se peníze dostaly ke konkrétním zaměstnancům.
Jitka Hemolová, jitka.hemolova@atoz.cz
Rozhovor najdete i v časopisu Zboží&Prodej 12/2023.