
Bez lepku, a přitom s lepkem, se syntetickým barvivem, o kterém na obalu není ani slovo. Na nevyhovující produkty se špatným označením upozorňuje v Česku iniciativa Potraviny na pranýři. Ovšem tak daleko, aby se potraviny na „pranýř“ dostaly a musely být staženy z prodeje, přeznačeny a obchodníkům byly uděleny vysoké pokuty, to nemusí vůbec dojít. Stačí vhodná prevence.
Iniciativa Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) s názvem Potraviny na pranýři zveřejňuje informace o potravinách, u nichž při kontrole zjistili inspektoři nedostatky. Jsou dostupné všem a mají za cíl upozorňovat veřejnost, na co si dát pozor. Z hlediska legislativy mohou být potraviny nevyhovující kvůli nesprávnému označení složení, například nedeklarované alergeny. Dále to mohou být klamavé údaje o původu výrobku a samozřejmě nevyhovující bezpečnost potravin.
Vezmeme-li si několik příkladů z poslední doby, na seznamu Potraviny na pranýři se ocitla například šunková bageta od nejmenovaného výrobce, která místo šunky obsahovala šunkový salám. Nebo to byly trubičky s lískooříškovou náplní. SZPI u nich při kontrole odhalila přítomnost arašídů v množství, které již není možné považovat za stopové. V obou případech byly zákazníkovi poskytnuty zavádějící informace o složení výrobku.
Nemuselo by se to stát, pokud by etikety obsahovaly informace podle platné legislativy. Samozřejmě ta je velmi dynamická a sledovat ji může být náročné. Naše poradenská společnost QSL se bezpečností, kvalitou a značením potravin zabývá na denní bázi více než 12 let. Jsme partnerem obchodním řetězcům a výrobcům, kterým pomáháme zajistit správné a přesné informace na produktech. Naším cílem je, aby každý produkt obsahoval pravdivé informace podle platné legislativy a výrobky našich zákazníků neskončily na „pranýři“. Rovněž si přejeme, aby lidé mohli v obchodech při výběru zboží činit informovanou volbu.
Nutno podotknout, že pochybení již není tolik jako v minulosti. Sledujeme s radostí, že většina obchodních řetězců a výrobců jde tím správným směrem. Což je dobré i pro ně, pokuty za špatně označené produkty se totiž mohou vyšplhat řádově do desítek milionů korun.
Prevence a kontrola etiket je proto rozhodně na místě.
Iveta Baudyšová, jednatelka, QSL
Komentář najdete i v časopise Zboží&Prodej 10/2024.