
Kamenných prodejen, supermarketů, obchodních domů, velkoobchodů, stánkového a podomního prodeje, pojízdných prodejen, trafik i e-shopů se týká druhá fáze zavedení elektronické evidence tržeb, která odstartuje v březnu tohoto roku. Na konferenci EET Fórum, která probíhá v Praze, se účastníci dozvěděli, jak bude vládní opatření vypadat v praxi.
Evidenci tržeb budou podle slov náměstkyně ministerstva financí pro daně a cla Aleny Schillerové podléhat platby v hotovosti, platební kartou, šekem, stravenkou, poukázkami či elektronickou peněženkou. Nebudou se evidovat platby bankovním převodem.
Podnikatel musí na začátku požádat o takzvané autentizační údaje (jméno a heslo), které slouží k přihlášení do webové aplikace Elektronické evidence tržeb na stránkách Daňového portálu (http://adisspr.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_pub/dpr/uvod.faces). O autentizační údaje lze požádat elektronicky na Daňovém portálu, má-li podnikatel datovou schránku. Pokud schránkou nedisponuje, údaje získá okamžitě na libovolném územním pracovišti finančních úřadů v zapečetěné obálce.
Na stránce Daňového portálu si po získání autentizačních úřadů podnikatel může stáhnout a instalovat potřebné certifikáty. Jejich platnost je tři roky, pak se musí obnovit.
Samotná elektronická evidence tržeb probíhá tak, že pokladna zašle datovou zprávu o transakci finanční správě. Ta pošle zpátky potvrzení s unikátním kódem účtenky. Pokladna pak vydá zákazníkovi účtenku, která musí být vystavena vždy, nejen na požádání. „Celá akce proběhne, než se stihnete nadechnout. Není pravda, že to může trvat i deset minut,“ podotkla Alena Schillerová.
Jak funguje zjednodušený režim
Pokud má podnikatel problémy s internetem (nedostupné nebo slabé připojení), může požádat finanční úřad o takzvaný zjednodušený režim, kdy údaje o tržbách se neodesílají okamžitě online, ale nejpozději do pěti dnů.
Co dělat, když dojde k výpadku signálu? Obchodník vystaví offline účtenku, která nebude obsahovat fiskální identifikační kód (FIK). „Přesto však bude platná a bude možné ji ověřit. Údaje o tržbě musí podnikatel odeslat nejpozději do 48 hodin,“ vysvětlila Alena Schillerová. Pokud se pokladna pokazí, podnikatel může pokračovat v činnosti a nebude sankcionován, prokáže-li, že k závadě nedošlo jeho vinou. Po zprovoznění pokladny musí údaje o přijatých platbách poslat dodatečně, v některých případech to půjde i jednou sumární částkou.
Zda podnikatel dodržuje zákon, to bude kontrolovat finanční a celní správa, a to analýzou dat nebo fyzickou kontrolou přímo na místě. Kromě jiného se bude sledovat i to, zda podnikatel vyvěsil pro zákazníky informační oznámení, že má povinnost evidovat tržby. Text oznámení je dán zákonem, formu si může obchodník zvolit sám.
Podnikatel může požádat finanční úřad o takzvané závazné posouzení, zda a od jakého termínu jeho činnost podléhá evidenci tržeb. Platí se za to tisíc korun. Podnikatel má šanci získat jednorazovou slevu na dani z příjmu ve výši pěti tisíc korun.
Bližší informace o EET poskytne portál www.etrzby.cz a informační linka 225 092 392.






