Podle průzkumu společnosti Ipsos Češi zálohování chtějí a zavedení záloh nesníží jejich chuť nápoje nakupovat. Rezort životního prostředí oznámil, že chystá návrh příslušného zákona.
Jednotná výše zálohy čtyři koruny pro PET lahve i plechovky a možnost vracet zálohované nápojové obaly v obchodech, a to především v těch, ve kterých nakupují. Takové nastavení dvou důležitých parametrů zálohového systému na PET lahve a plechovky by podle průzkumu společnosti Ipsos vyhovovalo spotřebitelům.
Na systému záloh spotřebitelé přitom oceňují především ochranu životního prostředí, snížení množství odpadu a jeho výskytu v přírodě nebo ulicích. Dále pak pakované využití suroviny a také finanční motivaci k ekologičtějšímu chování.
Z výzkumu vyplývá, že Češi zavedení záloh na nápojové obaly jednoznačně podporují. „Tři čtvrtiny spotřebitelů jsou zcela jasně pro zálohování PET lahví. Sedm z deseti je pro zálohování plechovek. Dalších 12 procent Čechů systém záloh vnímá pozitivně. Nejsou ale ještě zcela rozhodnutí. Potřebují koncept blíže vysvětlit a pochopit,“ vysvětluje Michal Straka, analytik společnosti Ipsos.
Jak Michal Straka dodává: „Zásadním zjištěním je také skutečnost, že podpora zálohového systému se nijak nezměnila ani poté, kdy jsme lidem vysvětlili, že zálohované obaly budou muset vracet nezmačkané. A to přesto, že díky třídění do sběrných kontejnerů si na sešlapávání nápojových obalů zvykli.“
Zhruba třetina Čechů nenašla na konceptu zálohování nic negativního. Lidé, kteří jsou ohledně zálohového systému skeptičtí, očekávají více práce s vracením či větší zátěž pro obchody.
Zálohy neovlivní chuť nakupovat
Průzkum vyvrátil také obavu, že po zavedení zálohového systému spotřebitelé přestanou nápoje kvůli ceně nakupovat. Češi rozumí, že v případě zálohy nejde o navýšení ceny, protože po vrácení obalu ji dostanou zpátky. Až 81 procent potvrdilo, že bude po zavedení záloh nakupovat stejně či víc nápojů v PET lahvích, v případě plechovek 79 procent.
„Skutečnost, že zavedení zálohy na nápojové obaly nijak neovlivní chuť Čechů k nákupu je důležitou zprávou pro nás, ale také pro obchodníky. Zásadní je v tomto ohledu nastavení správné výše zálohy,“ říká Kristýna Havligerová, manažerka vnějších vztahů Iniciativy pro zálohování.
Průměrná výše zálohy, kterou spotřebitelé spontánně navrhovali, je 3,98 koruny pro PET lahve a 3,85 koruny pro plechovky. Navrhovaná výše je vyšší u mladších generací a s věkem klesá.
Sběrná síť je důležitá
Důležitá je pro Čechy také sběrná síť. Chtějí mít možnost vracet zálohované obaly v obchodech, ve kterých je nakoupili. „Nejčastějším zmiňovaným typem byly hyper- a supermarkety. Jsou to místa, kde Češi nápoje nejvíce nakupují, mají velmi hustou síť a dvě třetiny spotřebitelů mají nějaký v okruhu do pěti kilometrů od bydliště. Spotřebitelé do nich jezdí autem, což je zdaleka nejčastější prostředek k nákupu, a tím pádem také deklarovaný prostředek k dopravě zálohovaných obalů,“ uvádí Michal Straka.
Dostatečně dostupná sběrná síť je tak pro systém záloh zásadní. Iniciativa pro zálohování proto navrhuje zapojení obchodů s potravinami větší než 50 metrů čtverečních a čerpací stanice. Spotřebitelé tak budou mít možnost vracet zálohované obaly na jedenácti tisících sběrných místech. Pro sběr nápojových obalů se mohou dobrovolně rozhodnout i obchody s menší prodejní plochou.
Výzkum realizovala agentura Ipsos v září na reprezentativním vzorku populace ČR starší 18 let, použit byl kvótní výběr respondentů podle pohlaví, věku, vzdělání, kraje a velikosti sídla. Celkem se výzkumu zúčastnilo 1016 respondentů.
Rezort životního prostředí připraví zákon
Rezort životního prostředí diskutuje o možnostech zavedení povinného systému zálohování PET lahví a hliníkových plechovek. Již přislíbilo, že vypracuje vlastní koncept speciálního zákona o zálohách, který do budoucna Česku umožní zálohovat nejen obaly, ale i další výrobky. Ne všichni zainteresovaní se zavedením systému souhlasí.
Samosprávy v debatě upozorňují na to, že kvůli zálohování vzroste finanční zátěž obcí, pro spotřebitele se sníží komfort při vracení nápojových obalů v obchodech a případně může dojít k poklesu míry třídění. Odpadové společnosti zase upřimují pozornost na případné snížení dostupnosti recyklovaného materiálu, který by nemusel být dostupný na volném trhu pro další subjekty, jež standardně využívají recyklovaný PET ve svých výrobních procesech.
Ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL) si však myslí, že zavést zálohování je dobrý nápad: „Ministerstvo životního prostředí je v otázce zálohování o několik kroků dopředu, návrh zákona o zálohách dá státu do rukou skvělý nástroj na využití dnešního odpadu jako v době energetické krize zvlášť cenného surovinového zdroje. Do budoucna tak budeme mít legislativně podchycené možné zálohování PETek, ale i jiných typů výrobků. Logicky se nabízí autobaterie nebo jiné produkty, které nyní končí mimo ČR a ne zpět u výrobce. To vidím jako velkou výzvu a velké plus.”
Náměstek ministra pro řízení ochrany životního prostředí David Surý doplňuje: „Otázka není ano, nebo ne, jde o to jak. Ministerstvo připraví návrh, jak v ČR zavést zálohy tak, aby všichni účastníci stávajícího systému našli svou roli. Návrh zákona musí reflektovat a naplňovat aktuální Plán odpadového hospodářství a zároveň naši novou strategii Cirkulární Česko 2040. Ministerstvo proto připraví obecný návrh zákona o zálohách, který celou problematiku komplexně zastřeší. PET obalů je pouze jedno procento ze všech komunálních odpadů, proto považuji za vhodné vytvořit zákon, který bude umožňovat zálohovat produkty s delším životním cyklem.“
Zákon podpoří cirkulární ekonomiku
Iniciativa Zálohujme.cz vítá rozhodnutí Ministerstva životního prostředí, že připraví návrh zákona o zálohách. „Správně nastavený a efektivně fungující zálohový systém zásadně podpoří cirkulární ekonomiku v Česku a umožní také plnou cirkularitu nejen nápojového segmentu. Máme radost, že se tak Česko postaví po bok progresivních vyspělých států, které namísto spotřeby materiálů a vytváření odpadů využívají cenné suroviny opakovaně a šetří tak zdroje i energie,“ uvádí Andrea Brožova, mluvčí iniciativy Zálohujme.cz.
Nápojové odvětví v Česku by se tak podle ní díky cirkulárnímu přístupu stalo v oblasti PET materiálově soběstačným ze čtyř pětin, a to u komodity, která se vyrábí z ropy nebo zemního plynu. Se všemi důsledky těžby i strategické závislosti na libovůli zemí, v nichž se tyto suroviny těží.
Ročně se v ČR vyrobí a prodá přibližně 56 500 tun PET lahví, v drtivé většině vyrobené právě z takzvaného virgin PETu z primárních surovin. Podle výpočtů Zálohujme.cz by ČR přechodem na plošný zálohový systém ušetřila 944 milionů kWh energie. To je stejné množství energie, které pro svůj pro svůj provoz spotřebuje pražské metro za dva roky nebo roční spotřeba 421 tisíc typických českých tříčlenných domácností, které elektřinu využívají ke svícení a provozu běžných elektrospotřebičů.
Celkově by zavedení zálohového systému vedlo k poklesu environmentálních dopadů souvisejících s balením nápojů až o cca 28 procent. Zásadním způsobem by se omezil také takzvaný littering, tedy pohozené odpadky, a to až o 95 procent. Používání recyklovaného materiálu má jednoznačně pozitivní vliv také na snížení emisí oxidu uhličitého, snižuje uhlíkovou stopu recyklovaných PET lahví až o 90 procent.