
Podle společnosti GfK Czech utratily české domácnosti v uplynulém roce za nealkoholické nápoje více než v tom předcházejícím. Z hlediska počtu kupujících jsou nejoblíbenější balené vody, které si koupilo alespoň jednou 95 % domácností. Následují sycené nápoje a džusy, nektary a ovocné nápoje. Základem úspěšného prodeje nealka přitom není jen správné umístění, podpora a promoakce, ale také šíře nabídky, méně cukru a více chutí.
Alespoň jednou si ve sledovaném období (1/22–12/22) zakoupila některý ze široké nabídky studených nealkoholických nápojů každá česká domácnost. Balené vody jsou kategorií, kterou kupující nakupovali nejčastěji. Na nákup se vydali v průměru jednou za deset dní, přičemž si z obchodu s sebou odnesli 5,8 litru. Víc jak polovina z výdajů na balené vody směřovala do nákupů v akci. „Sycené i nesycené vody mají vysoký počet kupujících, ale přece jen domácnosti o něco více upřednostňují vody sycené. Pětina z kupujících vod si koupila pouze sycenou variantu, tři čtvrtiny kupujících si během roku koupily obě varianty,“ uvádí Veronika Némethová, konzultantka společnosti GfK Czech.
Za sycené vody nadprůměrně utrácí rodiny s dospělými členy, a to každá více než 2 300 Kč za rok, za nesycené vody nejvíc utrácí rodiny s dětmi v předškolním věku, každá kolem 830 Kč. Z hlediska frekvence nákupů po vodách následují v nákupech sycené nealkoholické nápoje, které oslovily k nákupu 9 domácností z 10. Na nákup sycených nápojů se kupující v uplynulém roce vydali jednou za dvanáct dní a z jednoho nákupu si odnesli 4,3 l nápojů. Podobně jako v balených vodách cena nadprůměrně rostla i v tomto typu produktů.
Akce pokryjí dvě třetiny výdajů
V porovnání s ostatními typy nealko nápojů je podíl zvýhodněných/promočních nákupů v sycených nápojích nejvyšší, přičemž zůstal na stejné úrovni jako v předešlém roku. Na nákupy v akcích směřovaly dvě třetiny výdajů domácností v této kategorii. Akce stimulují k větším nákupům: kupující zakoupili při jednom nákupu v akci o 40 % víc oproti nákupům mimo akci. „Dominantním typem balení pro sycené nápoje jsou plastové lahve. Plechovky oslovily k nákupu třetinu domácností,“ prozrazuje Veronika Némethová. Nejdůležitějším nákupním místem jsou hypermarkety, ve kterých nakoupilo sycené nápoje nejvíce kupujících.
Džusy, nektary nebo ovocné nápoje si ročně koupí podobný počet kupujících jako sycené nápoje, penetrace dosahuje 90 %. Nakupují se ale méně často, 19krát za rok v průměrném objemu 1,8 l na jeden nákup. Akční nákupy dosahují v této kategorie nadprůměrný podíl. Nákupy za standardní neakční cenu tvoří necelé dvě pětiny z výdajů domácností na tyto produkty. „Pro nákupy džusů, nektarů anebo ovocných nápojů jsou důležité diskonty, ve kterých je nakoupilo nejvíc kupujících,“ říká Veronika Némethová. Energetické a sportovní nápoje si z nákupu domů doneslo 37 % domácností, ledové čaje 36 % domácností. Zatímco za nákup ledových čajů v minulém roce nejintenzivněji utrácely domácnosti s dospělými členy (a to až o 70 % více, než je průměrný výdaj kupujících této kategorie), za nákupy energetických a sportovních nápojů utrácely nejvíce domácnosti s dospívajícími (v průměru o polovinu více než je průměr kategorie). Obě skupiny meziročně zvýšily své výdaje za kategorii.
Nákupní strategie se změnily
Prodej nealkoholických nápojů jako celku podle společnosti GlobalData v letech 2019 až 2021 v ČR mírně klesal. To bylo logicky zapříčiněno epidemiologickými omezeními v daném období. „Data za rok 2022 sice ještě nejsou k dispozici, ale předpokládáme, že trend se začal obracet směrem vzhůru, jelikož omezení již pominula,“ sděluje Veronika Jakubcová, výkonná ředitelka Svazu výrobců nealkoholických nápojů. Podle Jany Bílkové, group category management & insight manager společnosti Mattoni 1873, spotřeba nealko nápojů v posledních letech roste, současně dochází k přelivům mezi kategoriemi s ohledem na makroekonomickou situaci. „V roce 2020 a 2021 jsme viděli nárůst prodejů ve všech kategoriích nápojů s příznivým vlivem na lidský organismus, tedy s nízkým nebo nulovým obsahem cukru, stoprocentní džusy a přírodní minerální vody,“ upřesňuje. Některé z těchto trendů stále u spotřebitelů přetrvávají, snaží se například řešit své zdraví a zdravotní pohodu, jak je vidět z nárůstů v kategoriích a segmentech s přidanou hodnotou pro spotřebitele (mezi jinými u minerálních vod).
Klíčovou sezonou pro nealko nápoje je letní perioda, která je poměrně široká, začíná již v květnu a končí v září. „Vidíme navíc významnou sezonnost kolem Vánoc a Velikonoc v kategorii limonád, popřípadě v rámci novoročních předsevzetí můžeme sledovat lednový nárůst prodejů výtěžků z přírodních léčivých zdrojů a minerálních vod. I přes náročnou ekonomickou situaci a růst cen, který se nevyhnul ani nealkoholickým nápojům, jsme nezaznamenali pokles v poptávce spotřebitelů. Jediné, co se změnilo, je způsob, jakým spotřebitelé tyto produkty nakupují,“ informuje Jana Bílková. Změnily se jejich nákupní strategie – využívají více promoční nabídky, dokáží si na ně počkat a nákupy více plánují. Spotřeba nealkoholických nápojů se samozřejmě mění podle venkovních teplot, a platí jednoduchá rovnice: čím vyšší teplota, tím vyšší prodeje. „Hlavní kategorie, které jsou ovlivněny sezonností, jsou voda a ledové čaje, naopak na kategorie sycených nápojů a energetických nápojů nemá sezona a venkovní teploty vliv,“ podotýká Michal Kozel, manažer pro klíčové zákazníky společnosti Coca-Cola HBC Česko a Slovensko.
Kategorie vsází na podporu
Prodeje nealko nápojů naopak zvyšují letákové akce, které jsou v tuzemsku velmi oblíbené, a podíl prodejů produktů v letácích díky tomu stále roste. „V průběhu roku prodej podporujeme plánem letákových akcí, novinkami a trade marketingovými akcemi. Maloobchodník by měl mít dostatečné množství letákových produktů v akci a pak je správně vystavit,“ poukazuje Milan Ciberej, sales director společnosti Mattoni 1873. Dodává, že privátní značky teď v době vysoké inflace určitě prodeje zvyšují, ale táhnou to zejména přes objemy, jelikož jsou v daném segmentu nejlacinější. Značka Bohemsca na to jde poněkud jinak. „Tvoříme komunitu na sociálních sítích, sponzorujeme mladé sportovce, například první ligu žen ve florbalu a starší žáky, podporujeme děti ve školách, i zvířecí spolky. Účastníme se výstav, veletrhů, kde je přítomna odborná veřejnost, inzerujeme v časopisech i na internetu a nasloucháme spotřebitelům i partnerům. To vše nám pomáhá s úspěchem,“ sděluje Tomáš Krumpholz, jednatel společnosti Snowball. Navíc snížili obsah cukru v nápojích, připravili oblíbené varianty nápojů v praktické znovu uzavíratelné PET lahvi, a rozšířili sortiment o nové příchutě, které byly zákazníky žádané.
Značky investují do energy drinků
Kategorie energetických, povzbuzujících a obohacených nápojů zaznamenává v posledních letech dvouciferné tempo růstu. Navíc je u ní možné zkoumat plošší křivku sezonality, protože spotřebitelé mají zájem doplňovat energii v průběhu celého roku. Kategorie se rozvíjí do šířky (nové příchutě, nové energie) i do hloubky (nové podkategorie, třeba funkční vody). Značka Semtex uvedla na trh řadu funkčních vod pod názvem Semtex Street Water, pro kterou v letošním roce plánuje silnou komunikační podporu. Podobně je tomu i v kategorii energetických nápojů, kde se objevil produkt, který vyvinuli ve spolupráci s raperem Separem, energetický nápoj Semtex Extrem. „Co se týká podpory, osvědčily se nám letákové akce, kombinované nabídky, například nápoj a párek v rohlíku nebo bageta, druhotná vystavení, jako jsou obrandované stojany, nebo spotřebitelské soutěže připravené na míru zákazníkům,“ zmiňuje Jana Ptačinská Jirátová, communication manager společnosti Kofola ČeskoSlovensko. Energy kategorie je rok od roku stále větší, přesto je pořád kam růst.
To, že je příležitost v energy drincích velká, je zřejmé v porovnání roční spotřeby na hlavu, kde jsou Češi oproti USA stále na asi poloviční spotřebě. „A to již nyní většina konzumentů pije energy nápoj více než jednou týdně. Z dat společnosti NIQ lze vyčíst, že kategorie roste díky značce Monster energy,“ pochvaluje si Hana Walicová, brand manažerka značky Monster společnosti Coca-Cola HBC Česko a Slovensko. Na růstu kategorie podle ní má největší podíl rozmanitost chutí a k tomu funkční benefit, který dodává energii. Energy nápoj může být s cukrem, bez cukru, chutnat jako džus, prostě každý má možnost najít si svoji oblíbenou příchuť. „Největší prodeje v poslední době zaznamenáváme u kategorie colových nápojů nebo u ochucených a neochucených vod. Významnou kategorií jsou i energetické nápoje. Další novinkou bude růžový a čirý tonik značky Targa Florio, postavený na sicilských ingrediencích. V neposlední řadě chystáme nový formát stoprocentních džusů Rauch v třetinkové plechovce,“ popisuje Jana Ptačinská Jirátová.
Méně cukru a více chutí
Spotřeba jak nealko nápojů, tak energy drinků i ledové kávy se v průběhu roku logicky mění. „Vyšší je přirozeně v letních měsících, ale i mimo hlavní sezonu se daří prodeje zvyšovat především díky dobré vizibilitě a různým typům promoakcí. I proto je novinek v našem portfoliu Hell Energy drinků pro letošní rok hned několik,“ prozrazuje Olina Vlčková, trade marketing manager Hell Energy Drinks Czech. Značka například přichází s novým energy drinkem Hell Multi+, který kromě obvyklé dávky kofeinu 32mg/100 ml obsahuje vitaminy A, B, C a E a je bez konzervačních látek. V kategorii sycených drinků přináší Hell Energy na český trh vedle drinku XIXO Tutti Fruity i XIXO Colu a XIXO Orange, nápoj s pomerančovou příchutí. Jejich portfolio ledových káv prochází velkým rebrandingem, Hell Energy Coffee se mění na Hell Ice Coffee, navíc ve vylepšeném obalu. Koncem března přibyla do rodiny Ice Coffee nová příchuť Rum Walnut, rumový oříšek. „Všechny naše plechovky jsou navíc vyrobeny minimálně ze 75procentního již recyklovaného certifikovaného hliníku, díky čemuž snižujeme produkci CO2 o 60 procent,“ vyzdvihuje Olina Vlčková.
Nejoblíbenější z bio limonád značky Bohemsca je stále malina a máta a bio cola ve skle. Nakupující dále vyhledávají bio zahradní limonádu meruňku s verbenou a bezový květ s meduňkou. Z toniků je hitem varianta jalovec a citron. „V letošním roce jsme na základě poptávky od našich spotřebitelů připravili celou řadu novinek. Lze zmínit nejen nové příchutě, ale i nové balení. Stěžejní novinkou je to, že limonády budou v nejoblíbenějších příchutích vedle stávající praktické znovuuzavíratelné 310mililitrové PET lahvi k dostání i ve větším rodinném balení o objemu 610 mililitrů. A v této větší lahvi, která je mimochodem velmi kvalitní a nechali jsme si ji vyrobit na míru stejně jako tu menší, nově zákazníci najdou i čtyři příchutě našich přírodních toniků,“ představuje Tomáš Krumpholz. Nově se to bude týkat řady pink – grep a citron a extra dry, dále lipový květ a bazalka, mateřídouška a meduňka, jalovec a citron. Dále ještě více snížili obsah cukru v bio zahradních limonádách, které si přesto stále uchovávají svou příjemnou chuť. V těchto limonádách jsou obsaženy bio ingredience, které jsou produkcí ekologického zemědělství, zemědělství šetrného k přírodě i živým organismům.
Zálohový systém na pořadu dne
V rámci přírodních vod dominuje již několik let minerální voda Magnesia, která je nejprodávanější vodou s obsahem hořčíku ve střední Evropě. „V ochucených vodách jsme úspěšně vstoupili do segmentu plechovkových balení s originálními příchutěmi, uvedli jsme v nich nové varianty Mattoni Esence, která je bez cukru, a Mattoni Imuno s obsahem vitaminů podporujících normální funkci imunitního systému,“ prozrazuje Jana Bílková. Další výraznou novinkou je ochucené nealkoholické pivo Birgo vyráběné ve spolupráci s Budějovickým Budvarem, čímž Mattoni 1873 vstoupila do segmentu ochucených nealko piv a rozšířila nabídku pro spotřebitele kategorie piva. Spuštěním vlastní moderní plechovkové linky na podzim 2022 zároveň posílili své kapacity dodávat na trh oblíbené nealkoholické nápoje ve všech typech balení.
Všichni výrobci nápojů se v rámci aktivit snaží o vylepšení dopadů svých značek na zemi. I proto redukují plasty, jednorázové obaly a diskutují o tom, jak vytvořit lepší systém distribuce. „V rámci našich aktivit intenzivně pracujeme na zavedení zálohového systému jednocestných obalů, a to jak PET lahví, tak plechovek. Zavedení zálohového systému totiž výrazně přispěje k cirkulární ekonomice a tím i k ochraně životního prostředí,“ zmiňuje Veronika Jakubcová. Mezi prvními, kdo spustil své pilotní projekty ve vybraných prodejnách, patří řetězce Kaufland a Lidl.
Názor odborníka:
„Zdravější varianty jsou v kurzu.“
Poptávka po bio a zdravých produktech má rostoucí tendenci, tomu odpovídá i náš dvouciferný růst. Dále roste prodej ekvivalentů energetických nápojů, spotřebitelé přecházejí od přeslazených limonád k méně sladkým i bio variantám.
Tomáš Krumpholz, jednatel, Snowball
Data:
58,8 %
spotřebitelů v posledním roce pilo ochucené sycené nápoje.
Zdroj: Median, MML-TGI, 22/III–22/IV
NIQ: Limonády dosáhly tržeb téměř 7,2 miliardy korun
Za uplynulý rok (2/22–1/23) ve srovnáním s předchozím obdobím (2/21–1/22) vzrostly tržby za nealkoholické nápoje na českém maloobchodním trhu a čerpacích stanicích o 12,8 %.
Celkové tržby za nealkoholické nápoje dosáhly 29,4 miliardy korun, z čehož minerální vody tvoří téměř 31 %, limonády více než 24 %, 16 % džusy a 15,8 % energetické nápoje. Tyto čtyři segmenty dohromady zastupují téměř 87 % kategorie nealkoholických nápojů. „Zbylých 13 procent kategorie tvoří sirupy, ledové čaje, ledové kávy, ovocné perlivé nápoje a sladové nealkoholické nápoje,“ hodnotí Jana Benešová, analytička společnosti NIQ. Růst tržeb byl tažený cenou, která vzrostla o 12 %, zatímco prodané množství rostlo pouze o 0,7 %. Pro nealkoholické nápoje jsou nejvýznamnějším prodejním kanálem supermarkety, kde se uskutečnilo více než 38 % tržeb, v hypermarketech proběhlo 30 % tržeb a na čerpacích stanicích 11 %.
V segmentu minerálních vod meziročně vzrostly tržby o 14,5 % a prodeje v litrech vzrostly pouze o 0,3 %. Podíl privátních značek na celkových tržbách za minerální vody činí 14,3 %, přičemž v prodaných litrech dosahuje podílu 25,8 %. Průměrná cena minerálních vod za litr je u privátních značek téměř o 52 % nižší než u značkových, zatímco tempo růstu průměrné ceny u privátních značek je v posledním roce 2,5x rychlejší než u značkových minerálních vod. V druhém nejvýznamnějším segmentu limonád tvoří 73,8 % tržeb colové limonády. Limonády celkem dosáhly tržeb téměř 7,2 miliardy Kč a meziročně vzrostly v tržbách o 17,5 % a v prodaném objemu o 2,1 %. Růst celého segmentu je tažený průměrnou cenou za litr, která vzrostla o 15,1 %. Průměrná velikost balení se snížila o 4,4 % na 1,45 litru.
Co se týká sezonnosti, prodeje nealkoholických nápojů jsou ovlivněny průměrnou teplotou. U segmentu minerálních vod se v období od května do srpna prodá v objemu více než 41 % z celoročních prodejů a u segmentu ledových káv dokonce téměř 48 %. Ledové kávy však tvoří v prodané hodnotě pouze 3,1 % celé kategorie nealkoholických nápojů. „Dalším faktorem, který má vliv na sezonnost prodejů nealkoholických nápojů, jsou oslavy Vánoc a příchodu Nového roku. Nejvýznamnější je toto období pro limonády, kterých se v tomto období prodá v objemu více než 11 procent z celého roku,“ dodává Jana Benešová.
Euromonitor International: Nealkoholické nápoje v České republice v roce 2022
Růst životních nákladů v roce 2022 prospěl privátním značkám v některých produktových segmentech, jako jsou například džusy. Čeští spotřebitelé jsou totiž obecně s jejich kvalitou spíše spokojeni. Naopak v segmentech, jako například energetické nápoje, balené vody a kolové sycené nápoje, zůstává podíl privátních značek omezený. V případě kolových sycených nápojů a energetických nápojů považuje mnoho českých spotřebitelů varianty pod privátkou za méně kvalitní.
Značkové sycené nápoje se také často setkávají s cenovými akcemi a mnoho místních obyvatel raději počká na cenové slevy značkových výrobků, než aby přešlo na privátní značky nebo levnější značky. V případě balených vod chybí privátky u přírodních minerálních balených vod, což je kategorie, po které je největší poptávka. Maloobchodní prodejci, kteří si jsou vědomi potenciálu, pravděpodobně představí přírodní minerální balené vody pod privátní značkou.
Diskonty v roce 2022 nadále zvětšovaly svůj podíl na trhu, protože stále více domácností je nuceno šetřit v důsledku oslabené ekonomické situace v zemi, kdy vyšší inflace zvyšuje ceny řady základních výrobků a služeb. Diskonty těží z hodnoty, kterou tyto obchody nabízejí, přičemž spotřebitelé oceňují širokou nabídku výrobků privátních značek, zejména řetězce Lidl. Přesto zůstávají hypermarkety zdaleka největším distribučním kanálem nealkoholických nápojů v České republice, protože nabízejí široký výběr a konkurenceschopné ceny.
Internetový obchod zaznamenal dynamický růst v roce 2020, neboť on-line prodej těžil z přísných pandemických opatření. Přestože e-commerce i v roce 2022 zaznamenal zdravý růst, je výrazně pomalejší. V pozadí je to, že karanténa skončila v roce 2021 a od té doby se mnoho spotřebitelů vrátilo k nakupování v kamenných obchodech. Ve srovnání s teplými nápoji čelí on-line prodej nealkoholických nápojů několika omezením. Jsou totiž někdy považovány za příliš těžké pro větší objednávky a mnoho internetových prodejců má omezenou hmotnost na objednávku. Její velkou část přitom zabírají potraviny, což ponechává málo prostoru pro hromadné nákupy nealkoholických nápojů, jako jsou balená voda, džusy a sycené nápoje.
Předpokládá se, že maloobchodní spotřeba nealkoholických nápojů bude i nadále trvale růst. Nicméně lze očekávat, že slabší kupní síla v důsledku nestabilní ekonomické situace oslabí poptávku po prémiových nealkoholických nápojích, přinejmenším v prvních letech prognózovaného období. S tím, jak se příjmy dostávají pod tlak, by tato skutečnost mohla znamenat další příležitosti pro privátní značky, aby se v rámci nealkoholických nápojů prosadily. Pravděpodobně si udrží silnou pozici v oblasti džusů, přičemž čeští spotřebitelé vnímají džusy pod privátkami jako kvalitní. Naopak v případě koncentrátů se neočekává, že by privátní značka získala větší podíl, protože v tomto segmentu tuzemští konzumenti kvalitě výrobků privátních značek nedůvěřují.
Vzhledem k tomu, že spotřebitelé hledají způsoby, jak lépe pečovat o své zdraví, bude stále více domácností volit přirozeně zdravé nápoje a nápoje s benefity. To pravděpodobně povede ke spotřebě přírodních minerálních vod s hořčíkem a vápníkem, funkčních balených vod, 100% džusů, nektarů a džusových nápojů.
Prodej nealkoholických nápojů bude zřejmě zaznamenávat pomalé oživení, přičemž nelze očekávat, že by se prodej až do konce prognózovaného období vrátil na úroveň před pandemií. V krátkodobém horizontu bude růst pravděpodobně i nadále podkopáván cenovou citlivostí místních obyvatel, kteří se i nadále snaží omezit nepotřebné výdaje. Navíc může trvat několik let, než se turisté vrátí v podobném počtu jako před vypuknutím pandemie.
Zdroj: Euromonitor International, 12/2022
Aktuálně z trhu:
Nápoje společnosti Coca-Cola s neodnímatelnými víčky
Společnost Coca-Cola neodnímatelné uzávěry v rámci celého svého portfolia nápojů v Česku a na Slovensku. Pod sloganem Navždy spolu představuje novinku, která má zajistit, že je víčko pevně spojené se zbytkem obalu a bude se snáze recyklovat. V průběhu první poloviny roku dojde k úplné náhradě původních uzávěrů a vyrábět se budou pouze nápoje s novým typem neodnímatelného víčka.
Neodnímatelné uzávěry na lahvích usnadní udržet všechny částí nápojových obalů pohromadě i po jejich konzumaci. Díky tomu bude jejich sběr a následná recyklace výrazně jednodušší. Toto nové řešení zajišťuje, že když zákazníci společnosti Coca‑Cola recyklují její lahve, nezůstane po nich žádný uzávěr, což pomáhá zlepšit sběr a recyklaci a snížit množství odpadu. U nového víčka je systém otevírání stejný jako u běžného uzávěru. Inovace spočívá v kroužku kolem hrdla láhve, ke kterému je připevněno poutko, které drží uzávěr připevněný k láhvi po odšroubování a zároveň umožňuje její hermetické uzavření. Jedná se přitom o pohodlné řešení, které spotřebitelům poskytuje možnost vychutnat si svůj oblíbený nápoj jako doposud a zároveň zajišťuje, že uzávěr je recyklován společně s lahví.
Všechny plastové lahve Coca-Coly, včetně uzávěrů, jsou přitom již mnoho let 100% recyklovatelné, ale ne všechny se recyklují. Víčka od lahví se často vyhazují a končí ve směsném odpadu. „Náš nový funkční design zajistí, že uzávěr zůstává po otevření pevně spojený s lahví, čímž se snižuje možnost jeho vyhození a zároveň poskytuje našim zákazníkům zážitek, na který jsou zvyklí. Změna v podobě neodnímatelných víček se týká celého portfolia nápojů Coca-Cola v plastových lahví. Společnost Coca-Cola je tak první nápojářskou firmou v Česku a na Slovensku, která zavádí tuto novinku na kompletní portfolio nápojů,“ vysvětluje Martina Lovětínská, marketingová ředitelka Coca-Cola HBC Česko a Slovensko.
Nařízení Evropské Unie v rámci jednorázových plastů ukládá povinné používání neodnímatelných víček od 3. července 2024. Firma tak předchází toto nařízení a již od poloviny roku, kdy nejpozději dojde k doprodání nápojů se starým typem uzávěrů, budou už v prodejní síti pouze nápoje v obalech s neodnímatelným víčkem.
Pavel Gregor, pavel.gregor@atoz.cz
Článek vyšel i v časopisu Zboží&Prodej 4/2023.