
Automatické prodejny získávají na popularitě, jejich průkopníkem je síť družstevních prodejen Coop. Všechny doposud otevřené automatické prodejny fungují přes den jako běžné obchody. Nyní se otevřel první obchod, kde se zákazníci obslouží vždy sami. Provozovat jej bude obec Koldín v Pardubickém kraji. Konzum, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí, jenž je součástí sítě Coop, je partnerem projektu. Aby v obchodě mohli nakupovat i senioři, kteří nedisponují chytrými telefony či platebními kartami, rozdala jim obec čipové karty. Ty umožňují vstup do obchodu. Získali i kreditní karty, kam si mohou na obecním úřadě vložit peníze, které potřebují k nákupu. Prodejnu představili na 28. kongresu Samoška, který ve dnech 7. a 8. června proběhl v Olomouci.
Obchody v malých obcích dlouhodobě bojují o přežití. U některých z nich to souvisí i s nízkou kvalitou nabízených služeb. To byl i případ obce Koldín v okresu Ústí nad Orlicí, která má jen necelých čtyři sta obyvatel. „S dosavadním vietnamským provozovatelem obchodu jsme bohužel byli nespokojení. Stáli jsme tak fakticky před rozhodnutím, zda hledat nové nájemce, obchod zavřít nebo jej zkusit provozovat sami. Zároveň jsme věděli, že na dlouhodobé dotování provozu obchodu s personálem nemáme dostatek prostředků. Po mnoha diskusích a anketách mezi místními obyvateli jsme se rozhodli jít proto cestou automatického provozu,“ říká Petr Vilímek, starosta Koldína.
Samoobslužný provoz nabízí kromě úspory mzdových nákladů i větší komfort díky prakticky neomezené otevírací doby. Největším provozovatelem automatických obchodů je v České republice síť Coop. Ta má také nejvíce obchodů právě na venkově. Je i partnerem při provozování koldínského obchodu.
Jak zachovat obslužnost
„Automatický provoz se ukazuje být jedním z možných řešení zachování obchodní obslužnosti venkova. V těch nejmenších obcích je však potřeba i další podpora z veřejných zdrojů. Náklady na provoz jsou stále vysoké. V Koldíně vzali celou věc do svých rukou. Rozhodli se podpořit vznik a provoz automatického obchodu z obecních prostředků. Oslovili nás a obchod nyní provozujeme společně. Jde tak o poměrně unikátní partnerství. Může být modelem i pro další obce,“ vysvětluje Lukáš Němčík, ředitel rozvoje a marketingu sítě Coop.
Velkou roli při otevření obchodu sehrál i Pardubický kraj, který jej také podpořil dotací. V praxi obec poskytuje prostor pro fungování obchodu. Coop má na starosti jeho zásobování. Na rekonstrukci obchodu a jeho vybavení se podílela jak obec tak i Coop.
Unikátní řešení
Doposud všechny otevřené automatické prodejny Coop fungují v takzvaném hybridním režimu, tedy v rámci standardní otevírací doby je v nich lidská obsluha. V případě Koldína je však obchod z ekonomických důvodů zcela bez obsluhy a představuje tak v tomto ohledu unikátní řešení. Vedení obce však řešilo otázku však jak zajistit, aby si v obchodě mohli nakoupit i lidé, kteří nemají chytré telefony nutné pro vstup do tohoto druhu obchodů, nebo tuto technologii nechtějí používat.
V rámci dříve otevřených automatického prodejen chytrý telefon se speciální aplikací DoKapsy od ČSOB umožňuje vlastní vstup do prodejny a díky využití bankovní identity spolehlivě identifikuje zákazníka. V praxi tak obchody jsou díky této technologii chráněny před případnými nepoctivci.
Pomoc pro seniory
„Používání speciální aplikace v chytrých telefonech se ukázalo být z mnoha důvodů pro některé obyvatele jako problém. Jsme malá obec, kde si navzájem věříme a proto jsme se rozhodli toto úskalí vyřešit čipovými kartami, díky kterým mohou do obchodu vstupovat jejich majitelé. Takových čipových karet jsme rozdali přibližně 200 a dnes ji tak má prakticky polovina místních obyvatel,“ vysvětluje Petr Vilímek.
Další problémem se ukázala být skutečnost, že někteří starší lidé nedisponují platebními kartami, které jsou nezbytné pro zaplacení nákupu u samoobslužné pokladny. „Obchod jsme chtěli udělat pro všechny. I tady jsme si poradili a nyní máme v oběhu asi dvacet kreditních karet, kam si lidí mohou na obecním úřadě vložit peníze. Přes různé problémy se ale ukazuje, že jsme na správné cestě. O tom nejlépe svědčí to, že za necelý měsíc od otevření lidé u nás uskutečnili více než tisíc nákupů,“ dodává Petr Vilímek.
Výdejna pro internetovou objednávku
Konzum, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí již jednu automatickou prodejnu provozuje. „S automatickým provozem máme již téměř roční pozitivní zkušenost. Naši první automatickou prodejnu provozujeme přímo v Ústí nad Orlicí, jde však o prodejnu městského tipu. Tam by samozřejmě takový přístup k umožnění nákupu bez ověření bankovní identitou nebyl kvůli větší anonymitě městského prostředí možný,“ říká Miloslav Hlavsa, ředitel Konzumu, obchodního družstva v Ústí nad Orlicí.
Pro zákazníky, kteří chtějí širší nabídku zboží, funguje koldínský obchod i jako výdejna pro internetovou objednávku. V obchodě jsou pro tento účel zřízeny speciální chlazené výdejní boxy. „Neustále hledáme cesty, jak obchody na vesnicích udržet, úzké partnerství s obcí při provozu automatického obchodu může být jednou z nich. Coop není standardní řetězec, ale síť družstevních prodejen. Naše kořeny jsou v regionech, díky tomu rozumíme lokálním potřebám a nemáme problém hledat individuální řešení, která pomohou místním komunitám,“ uzavírá Lukáš Němčík.