Podle aktuálního průzkumu společnosti Stem/Mark pro poskytovatele bankomatů Euronet se každý čtvrtý Čech setkal s tím, že v obchodě přestali přijímat platební karty. Až 94 % respondentů také uvedlo, že používá hotovost alespoň jednou týdně, přičemž se jedná o pětiprocentní nárůst oproti loňskému roku.
Průzkum společnosti Stem/Mark z června 2023 zjistil, že došlo ke značnému nárůstu používání hotovosti. Denně vytáhne bankovku celá třetina Čechů (33 %), ještě loni v květnu to byla pouhá čtvrtina (25 %). Alespoň jednou denně platí hotově 37 % mužů, ale jen 28 % žen.
„V minimálně týdenní frekvenci hotovostí platí téměř každý Čech. Oproti loňskému roku se jejich počet zvýšit z 89 procent na 94 procent. Podle našich interních dat vidíme, že lidé využívají dennodenně ke svým platbám hotovost. Každý den se uskuteční přes 6 500 výběrů z Euronet bankomatů, kterých je 650 po celé České republice. Větší potřeba hotovosti značí i to, že průměrná výše částek, které lidé vybírají, roste. Letos se vyšplhala až na 5000 korun,“ komentuje situaci Ondřej Kozák, výkonný ředitel společnosti Euronet.
Obchodníci přestali přijímat karty, bankomaty chybí
Za nárůstem používání hotovosti stojí také menší ochota obchodníků přijímat platby kartou. Čtvrtina respondentů se setkala s tím, že v obchodě přestali přijímat karty. Nejčastěji takový problém uvádějí obyvatelé Moravy, a to ve 32 %. Téměř polovina lidí, kteří v posledním roce nemohli u obchodníka zaplatit kartou, deklaruje, že u sebe obvykle nosí dostatek hotovosti, 34 % respondentů se snaží najít bankomat, aby si mohli hotovost obstarat a pouze 20 % jde tam, kde karty přijímají.
Ovšem široká bankomatová síť především v malých obcích stále chybí. Jedním z důvodů, proč drobní prodejci a restaurace v malých obcích vůbec zvažovali bezhotovostní platby, bylo povinné zavedení EET. Obraty v těchto podnicích však nebývají velké a poplatky za platební terminály považují někteří podnikatelé za devastační.
„V malých městech platba kartou stále není standardem. Restauracím ani službám se nevyplatí si platební terminály pořizovat a zákazníci musí disponovat hotovostí. Bankomatů je ale stále minimum a obyvatelé musí dojíždět do větších měst. To stojí jak čas, tak dodatečné náklady,“ dodává k průzkumu Ondřej Kozák.