
Hybridní a automatické prodejny. Je to jedna z cest, jak na venkově udržet maloobchod i v moderní době? Jak takové obchody fungují z technologického hlediska a jak se v praxi osvědčily? A mají vůbec nějaké „mouchy“? Na tyto otázky nabídli odpovědi účastníci panelové diskuse: Tomáš Pokorný, obchodní ředitel Konzumu, obchodního družstva v Ústí nad Orlicí, Pavel Kozler, výkonný ředitel společnosti Knowinstore, Jan Hoffmann, ředitel a předseda představenstva Jednoty družstva spotřebitelů v Kaplici, a Radek Nachtmann, ředitel společnosti P.V.A. systems.
Na jaře 2022 se v České republice otevřela první automatizovaná prodejna, na níž se jako dodavatel a garant technologického řešení podílel tým společnosti Knowinstore. Vznikla ve Strakonicích, kde nejdříve proběhla rekonstrukce a následné převedení do automatického režimu 24/7. „Na českém trhu jsme objevili lokální technologické řešení, které vyhovovalo veškerým parametrům legislativy i ekonomice provozu. Na základě společných priorit v oblasti inovací v retailu jsme poté s novým konceptem bezobslužných prodejen oslovili Skupinu Coop,“ uvádí Pavel Kozler, výkonný ředitel společnosti Knowinstore, která zprovoznila již třicet automatických prodejen.
Technologie jsou připraveny
Úkolem bylo nejen zajistit prodej základních potravin a zboží, ale i služby, jako je knihovna, poštovní služby, výdejny e-shopů a podobně. V budoucnu by vše mělo fungovat jako ekosystém, kdy bezobslužný systém zajistí většinu potřeb místních obyvatel obce. K tomu jsou nápomocny technologie, jako digitální cenovky, věrnostní aplikace, kamery s detekcí či rozpoznáváním osob a nechybí umělá inteligence. Identifikace zákazníků probíhá prostřednictvím technologie Identity občana, případně lze využít jinou autentifikaci. Zásadní je, že před několika lety ještě potřebné technologie neexistovaly, a tak by to, co je možné dnes, fungovat nemohlo.
Společnost P.V.A. systems je výrobcem a dodavatelem centralizovaného systému pro řízení sítě prodejen. V rámci filozofie „jeden systém, jeden partner, jeden helpdesk“ implementuje a dodává všechny potřebné technologie pro chod prodejny 24/7. Ty umožní zvýšení dostupnosti zboží v lokalitách, kde ho v současné době moc není – kampusy, průmyslové zóny a podobně. Jejich systém po přepnutí do automatického módu dokáže plně zajistit chod prodejny. „Naším cílem je dodávat technologie, které by zajistily plně autonomní provoz prodejen. Výsledkem je, že si budou žít plně automatickým životem a k provozu nebudou vyžadovat lidskou sílu. Aby toto mohlo fungovat, je zapotřebí splnit několik základních podmínek, mezi kterými figuruje například centrální řízení, centrální číselník zboží a cenotvorba, vedení skladové evidence, musí si sama umět objednávat zboží, musí být vybavena elektronickými cenovkami a automatizovaným vstupem či monitorována vyspělým kamerovým systémem,“ vyjmenovává ředitel Radek Nachtmann.
Tyto prvky jsou vyvíjené dlouhou dobu, ale až nyní jsou schopné nabídnout možnost plně automatického provozu prodejny. Systémy jsou připravené na takové scénáře, kdy například během dne automaticky dojde ke změně ceny u vybraných typů výrobků, například k večeru se zlevní pečivo, nebo naopak zdraží alkohol a tak dále. Zákazníci mohou využívat různé soutěže či promoakce. Samozřejmě se počítá s mimořádnými událostmi, jako je třeba výpadek elektřiny, internetu, nebo i s tím, že zákazník nemá potřebný finanční obnos na zaplacení.

Radek Nachtmann.
Samoobslužný provoz nabízí komfort
Průkopníkem v provozování plně automatických prodejen je Skupina Coop. Všechny doposud otevřené automatické prodejny fungovaly přes den jako běžné obchody. Ale už se otevřel první obchod, kde se zákazníci obsluhují vždy sami. Provozuje jej obec Koldín v Pardubickém kraji a Konzum, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí, který je součástí Skupiny Coop a partnerem projektu. Aby v obchodě mohli nakupovat i senioři, kteří nedisponují chytrými telefony či platebními kartami, rozdala jim obec čipové karty umožňující vstup do obchodu, a kreditní karty, kam si mohou na obecním úřadě vložit peníze potřebné k nákupu.
Obec Koldín má přitom pouhých čtyři sta obyvatel. „S dosavadním vietnamským provozovatelem obchodu jsme bohužel byli nespokojení. Stáli jsme fakticky před rozhodnutím, zda hledat nové nájemce, obchod zavřít, nebo jej zkusit provozovat sami. Zároveň jsme věděli, že na dlouhodobé dotování provozu obchodu s personálem nemáme dostatek prostředků. Po mnoha diskusích a anketách mezi místními obyvateli jsme se rozhodli jít proto cestou automatického provozu,“ říká starosta Petr Vilímek.
Samoobslužný provoz nabízí kromě úspory mzdových nákladů a díky prakticky neomezené otevírací době i větší komfort. „V Koldíně vzali celou věc do svých rukou a rozhodli se podpořit vznik a provoz automatického obchodu z obecních prostředků. Nás následně oslovili a obchod nyní provozujeme společně. Jde o poměrně unikátní partnerství, které může být modelem i pro další obce,“ vysvětluje Tomáš Pokorný, obchodní ředitel Konzumu, obchodního družstva v Ústí nad Orlicí. Velkou roli při otevření obchodu sehrál i Pardubický kraj, který jej podpořil dotací. V praxi obec poskytuje prostor pro fungování obchodu a Skupina Coop má na starosti jeho zásobování. Ta se také s obcí podílela na rekonstrukci obchodu a jeho vybavení.

Tomáš Pokorný.
Prodávat lze jak cigarety, tak alkohol
Doposud všechny otevřené automatické prodejny Coop fungovaly v takzvaném hybridním režimu, tedy v rámci standardní otevírací doby je v nich lidská obsluha. V případě Koldína je však obchod z ekonomických důvodů zcela bez obsluhy a představuje v tomto ohledu jedinečné řešení. Jak již bylo uvedeno, vedení obce řešilo otázku, jak zajistit, aby si v obchodě mohli nakoupit i zákazníci, kteří nemají chytré telefony nutné pro vstup do tohoto druhu obchodů, nebo tuto technologii nechtějí používat. V rámci dříve otevřených automatických prodejen chytrý telefon se speciální aplikací DoKapsy od ČSOB umožňuje vlastní vstup do prodejny a díky využití bankovní identity spolehlivě identifikuje zákazníka. V praxi tak jsou obchody díky této technologii chráněny před případnými nepoctivci. „Z legislativního hlediska jsme prodejce a pověřeným zástupcem k provozu je s.r.o., kterou vlastní obec. Prodejna samozřejmě musí mít nějaký servis. Ten probíhá v brzkých ranních, odpoledních a nočních hodinách, kdy přijíždí zboží z centrálního skladu a od místních dodavatelů, kteří ho ukládají do předem připraveného místa v oddělené místnosti, skladu prodejny, a to je následně obsluhou prodejny umístěno na prodejní plochu. I zde je rovněž vše pod kamerami,“ podotýká Tomáš Pokorný.
V plně automatických prodejnách, nebo prodejnách, které v tomto režimu fungují alespoň částečně (většinou v noci), lze přitom prodávat veškerý možný sortiment. A to včetně cigaretových výrobků a alkoholických nápojů. Jedinou logickou výjimkou je sortiment z obslužných pultů, kdy po zákazníkovi nelze požadovat, aby si sám například nakrájel šunku. Tyto sekce jsou v plně automatickém provozu uzavřeny. „Nad tím, jak technicky omezit prodej tohoto sortimentu, jsme si dlouhou dobu lámali hlavy. V prvopočátku jsme to řešili jistými bariérami, respektive zástěnami, aby si zákazník sám nedošel za pult a něco si nenakrájel. Po čase jsme zjistili, že nad ním máme díky monitorovacímu systému kontrolu a můžeme na něj i vzdáleně promluvit, tak jsme zátarasy přestali řešit, protože se nám prakticky nestalo, aby tak někdo činil,“ informuje Jan Hoffmann, předseda představenstva Jednoty družstva spotřebitelů v Kaplici. V případě cigaret to funguje tak, že v nočním režimu je několik druhů krabiček vyloženo předem na pult a k dispozici zákazníkům k nákupu.

Úplně první obchod, kde se zákazníci obsluhují sami, provozuje oobec Koldín v Pardubickém kraji. Partnerem projektu je Konzum, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí, jež je součástí Skupiny Coop.
Nakupování je také o atraktivitě
I samotné použité technologie musí být připraveny na různé stavy. Například pokud by někdo chtěl vstoupit do prodejny hned za prvním zákazníkem, tedy tím způsobem, že první zákazník se autorizuje a další jde ihned za ním, musí to systém zaznamenat a vyhodnotit. Systém ho sice detekuje, ale nedovolí mu prodejnu opustit, protože není registrován. Samozřejmě může odejít s jiným nakupujícím, nebo toto odhalí dohledové centrum a následně to s ním řeší. „Je zapotřebí si uvědomit, že autorizovaný vstupující, který nakupuje v prodejně pod svou identitou, automaticky v případě tohoto jevu bere i zodpovědnost za neautorizovaného hosta,“ dokládá Pavel Kozler. Bankovní identita navíc přispěla k tomu, že jsou automaticky odfiltrované rizikové skupiny občanů.
K budování samoobslužných prodejen lze přistoupit dvěma způsoby. Buď se ta stávající zrekonstruuje a osadí technologiemi 24/7, nebo jen osadí. V prvním případě bude výsledek, respektive zájem kupujících jistě výrazně vyšší než v tom druhém. „Maloobchod je mimo jiné i o atraktivitě. Máme zkušenosti, že kde jsme to udělali tak, jak by se mělo, zákazníky nakupování najednou začalo ,bavitʻ mnohem více. Na svou automatickou prodejnu jsou pyšní, jezdí do nich i jejich kamarádi a sousedi,“ doplňuje Tomáš Pokorný. Pokud bychom se podívali na čísla, tak jen v prvním měsíci plně automatická prodejna Koldína udělala tržbu přes 240 tisíc korun a přes 1 400 nákupů. Z pohledu počtu obyvatel obce to vychází na necelé čtyři nákupy na jednoho z nich. Je tedy evidentní, že nový způsob nakupování zákazníky zaujal. Jsou rádi i za takové maličkosti, jako že je prodejna dobře nasvícena, zboží se nachází v nových regálech a tak dále. Samozřejmě je to první měsíc provozu, nicméně následně to bude na obyvatelích.

Pavel Kozler.
Automatické prodejny jsou pro všechny
O plně autonomním provozu již delší dobu přemýšlí rovněž řetězce z moderního trhu, což by pro tradiční trh mohlo představovat hrozbu. Podle Pavla Kozlera je to sice pravda, ale v tomto případě je vše daleko komplikovanější. Většinou jde totiž o velké prodejny, které vyžadují obrovské množství úprav a nasazení velkého počtu technologií, a toto vše je komplikované. Proto se domnívá, že než se něco takového objeví, tak to bude ještě chvilku trvat a jistě to nebude v takovém módu, který se nyní razí.
Systém je jednou z důležitých součástí prodejen. A ne každý je připraven zajišťovat autonomní provoz. Mimo jiné musí umět zajistit i propojení s pultem centrální ochrany. Výhodou je, že zákazníky, kteří v prodejně provádějí nekalé činnosti, lze deaktivovat a tím jim zcela zamezit budoucí vstup. „V Českém Krumlově máme již tři zákazníky, kterým jsme z různých důvodů do prodejny zamezili vstup,“ dokládá Jan Hoffmann. Ostatně to, jak se má zákazník v prodejně chovat, musí předem odsouhlasit v obchodních podmínkách.
Automatická prodejna řeší ještě jednu zásadní skutečnost. Zatímco družstva, provozovatelé malých venkovských prodejen, musela v posledních letech vyjednávat se starosty o tom, zda a jak případně fungování zachovat, a často se neobešla bez dotací z obcí, dnes už to nemusí platit. Starostové často v tomto případě totiž argumentovali, že prodejny nejsou pro všechny, protože zavírají už kolem 17. hodiny, kdy se spotřebitelé teprve vracejí z práce. Případně, že v neděli nemají otevřeno vůbec. Toto zcela smazávají prodejny typu 24/7. Najednou je pro všechny občany obce otevírací doba naprosto vyhovující. I z tohoto důvodu jsou starostové tomuto řešení více nakloněni.
Názor odborníka
„Když ostatní končí, my jedeme dál.“
Prodejna s automatickým provozem na Lipně nám ukázala, že v případě, kdy nepanuje sezona, je špatné počasí nebo jsou svátky, a tudíž by si na sebe její obsluha nevydělala, je možné ji přepnout plně do automatického provozu. A to nejen v noci, ale i třeba během dne. Tím vyjdeme vstříc zákazníkům v momentě, kdy ostatní mají zavřeno. Což je i výhoda pro zaměstnance, kteří se o turisty na Lipně starají. Díky tomu jsme získali nové zákazníky.
Jan Hoffmann, ředitel a předseda představenstva, Jednota družstvo spotřebitelů v Kaplici
Automatické prodejny 24/7
Výhody:
zvýšení tržeb a dostupnosti
snížení provozních nákladů
zachování udržitelnosti
neomezená otevírací doba
hybridní provoz
jeden systém pro řízení celé prodejny
Zdroj: P.V.A. systems
Pavel Gregor, pavel.gregor@atoz.cz
Článek vyšel také ve speciálu Ozvěny Samošky, který se ohlíží za červnovým kongresem Samoška.