Pivo si pro domácí spotřebu v roce 2023 koupilo 9 z 10 českých domácností. V nákupním košíku se objevilo více než třikrát za měsíc. Více než dvě třetiny výdajů domácností na kategorii šly na produkty v akci. Z hlediska výdajů byly z toho důvodu nejdůležitějšími nákupními místy pro domácí spotřebu hypermarkety a diskontní prodejny. Vyplývá to z dat Spotřebitelského panelu GfK. Trh si přitom zvyká na nové úkoly.
Absolutně nejvíce objemu piva pro domácí spotřebu si domácnosti zakoupí jednotlivě. Oblíbené jsou však i multipacky o čtyřech nebo šesti kusech. „Nejoblíbenějšími druhy piva pro domácí spotřebu jsou obecně ležáky, lehká výčepní piva a radlery. Výdaje domácností na tuto kategorii se meziročně navýšily, a to hlavně kvůli nárůstu průměrných cen, které byly domácnosti ochotny za pivo zaplatit,“ specifikuje Monika Pikhartová, konzultantka Spotřebitelského panelu GfK. Ležák si alespoň jednou od 01/23 do 12/23 zakoupilo 7 z 10 českých domácností. V průměru si je přinesly 22x za rok, tedy více než jednou za měsíc. Za jeden nákup domácnosti v průměru utratily přibližně 120 Kč a celkově za celý rok 2 800 Kč.
Nealko varianty trvale rostou
Výčepní piva, tedy piva do 10,99 % extraktu původní mladiny, jsou v Česku dlouhodobě oblíbená. Během sledovaného období si je domů přineslo necelých 6 z 10 českých domácností, a to 17x. Za jeden nákup utratily v průměru 100 Kč, za rok něco přes 1 700 Kč. Radler si v roce 2023 minimálně jedenkrát zakoupilo skoro 7 z 10 domácností. V průměru si ho z nákupu domů přinesly o něco málo víc než jedenkrát za měsíc. Na domácí spotřebu za tento druh piva bylo vydáno přes 60 Kč za jeden nákup a více než 850 Kč za celý rok. Na českém trhu mají své místo i nealkoholická piva. Minimálně jedno nealkoholické pivo si během roku domů z nákupu přinesla více než třetina českých domácností. „Nealkoholickým pivům se skutečně daří, a to jak ochuceným, tak neochuceným variantám, jejichž popularita a konzumace roste nepřetržitě poslední dekádu,“ odhaluje Tomáš Slunečko, výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven.
Nealkoholické pivo si domácnosti koupily 8x za rok a utratily za něj při jednom nákupu v průměru 60 Kč. Výdaje na domácí spotřebu nealkoholického piva činily více než 500 Kč. „Nejvíce objemu piva se obecně zakoupí ve skleněných lahvích. V daném období to dokonce byla více než polovina celého zakoupeného objemu,“ říká Monika Pikhartová. Frekvence, s jakou domácnosti pivo ve skleněných lahvích kupovaly, byla v průměru 23x za rok. Pivu v plechu se v loňském roce rovněž dařilo. Přibližně třetina celého zakoupeného objemu piva byla v plechu. Pivo v plastových lahvích si oproti předchozímu roku v zakoupeném objemu pohoršilo.
S napětím očekávaná novela o zálohování
Aktuální situace na trhu s pivem není příliš příznivá především pro jeho on-trade sektor. Velký propad přišel především v době pandemie (o 30 %), v následujících letech (do roku 2023) kanál oproti roku 2020 vzrostl o 22 %, ani přesto ale nepřekonal hodnoty z roku 2019. Právě proto se společnost Heineken Česká republika rozhodla pokračovat i letos v projektu Ať tu po nás něco zůstane, který realizuje konkrétně Královský pivovar Krušovice. Cílem je přispět na záchranu míst, která jsou důležitá pro komunitu a zároveň jsou v ohrožení. Minulý rok pivovar podpořil například bývalý lázeňský areál Karlovo údolí. V letošním roce se projekt soustředí právě na hospodskou kulturu, která v současné době potřebuje pomoci. Značka se pro podporu hospod rozhodla i z toho důvodu, že se o své provozovny zajímá a ráda by tímto způsobem rozšířila povědomí o problematice. Vítěznému objektu ulehčí pivovar situaci finančním příspěvkem a další podporou včetně piva.
„Očekáváme pokračování sestupného trendu prodeje čepovaného piva v restauracích a hospodách a na druhou stranu další růst poptávky po lahvových a zejména plechovkových pivech v obchodech. Další novinkou, která bude patrně ovlivňovat situaci na pivním trhu, je připravované zálohování plechovek a PET lahví. Ale tady je nyní předčasné cokoliv predikovat, protože novela teprve půjde do připomínkového řízení,“ zmiňuje Tomáš Konečný, obchodní ředitel společnosti Pivovary CZ Group, pod kterou spadají značky Holba, Litovel a Zubr.
Podle Martina Lošťáka, CEO společnosti Spirit goods, může z důvodu lednového zvýšení DPH na čepované pivo nastat jistý problém, nicméně v porovnání s jinými státy Evropské unie bude pivo v Česku pořád mnohem dostupnější. „Všichni vidíme, že návštěvnost v restauračních zařízeních je stále slabá. U nás kolem komína, tedy především v malých městech a na vesnici je to ještě znatelnější. Díky navýšení DPH u čepovaného piva a nealka očekáváme ještě další pokles u sudového piva s tím, že se v průběhu roku situace pomalu bude stabilizovat,“ uvádí Petr Dařílek, jednatel společnosti Pivovar Ferdinand. Na druhou stranu ceny od května 2023 mají stále stejné, což jejich zákazníci oceňují pozitivně a ve stávající konkurenci jim to pomáhá.
Spotřebitelé hledají kvalitu a zážitek
Přesto, že má český pivní trh nálepku konzervativní, za poslední roky se významně posunul. Mění se struktura spotřeby a trh se přesouvá směrem k lahvovému pivu a off-trade. „Spodně kvašený ležák a výčepní piva postupně doplňují piva jiného druhu než plzeňského. V nabídce se vedle tradičních zavedených pivovarů prosazují regionální značky malých pivovarů. Nabídku obohacují i pivní mixy a stále více pivovarů vstupuje do segmentu nealko piv,“ hodnotí Jiří Mareček, ředitel komunikace společnosti Albert Česká republika. Pivní trh se podle něj bude dále vyvíjet směrem k pestré nabídce, regionalizaci a uvádění novinek. „Kategorie piva je u našich zákazníků dlouhodobě populární. U nás najdou produkty oblíbené privátní značky Staročech, vedle ní nabízíme i piva známých českých značek včetně těch regionálních,“ konkretizuje Tomáš Kubík, tiskový mluvčí společnosti Penny Market. Od nového roku pociťují ze strany dodavatelů tlak na cenu, dělají ale maximum proto, aby stále zákazníkům nabízeli tu nejvýhodnější cenu na trhu a vedle toho i akční nabídku produktů za zvýhodněné ceny.
Spotřebitelé si více rozmýšlejí, za co utratí své peníze. Primárně hledají kvalitu a zážitek. A vrací se jen tam, kde jim nabídnou skvělou službu. „Dlouhodobě vidíme příklon k prémiovějším pivům, například ležákům. Výrazným trendem posledních let je rostoucí zájem o nealko piva. Na druhou stranu vidíme, že zákazníci mají stále chuť chodit do hospod a restaurací i po zavedení vyšší DPH na čepované pivo,“ sděluje Roman Trzaskalik, obchodní ředitel společnosti Plzeňský Prazdroj. Vnímají to jako pozitivní signál pro hospodské a celou gastronomii.
Místo je pro limitované edice
Produktové portfolio společnosti Pivovary Staropramen je velmi pestré. Nacházejí se v něm klasické ležáky, výčepní piva, speciály a v neposlední řadě i nealkoholické pivní mixy či nealkoholická piva, jejichž obliba v posledních letech stoupá zejména díky aktivnějšímu životnímu stylu. „Právě v této oblasti jsme letos připravili několik novinek. V březnu jsme uvedli nový Staropramen Nealko, který je plnější a vyváženě chmelově hořký. V dubnu jsme přidali nový Cool plus,“ prozrazuje tisková mluvčí Denisa Mylbachrová. Nejedná se však o další novou příchuť Coolu, ale o ochucené nealko pivo s funkčními benefity. K dispozici budou dvě varianty: Cool+ Energy s příchutí Grep & červený pomeranč s extraktem z Guarany, kofeinem a vitamínem B5a Cool+ vitality s příchutí Mango, Ananas, Pomeranč (Tropická) s extraktem z ženšenu, antioxidanty a vitamíny. Obě zmíněné novinky jsou bez konzervantů. Nealkoholické varianty by se v průběhu roku měly objevit i u zahraničních prémiových značek.
Zkrátka ale nepřijdou ani milovníci klasického piva. Po Velikonocích se na trhu objevila novinka Extra Chmel. Milovníci piva si nejspíš budou pamatovat předchůdce v podobě oblíbené Extra Chmelené12. Staropramen Extra Chmel je vařený za použití jednodruhového Single Hop chmelení, aby co nejlépe vyniklo chmelové aroma české odrůdy Premiant z žatecké oblasti. S 35 jednotkami IBU se jedná o Staropramen ležák s nejvyšší hořkostí. Pozadu nezůstane ani značka Ostravar. Na jaře svým příznivcům nabídla vylepšenou Ostravar desítku. A příznivci speciálů se mohou těšit na limitované edice Speciálů ze spilky. „Samozřejmě budeme i nadále pokračovat v programu certifikace kvality hospod a restaurací. V prvním roce projektu certifikace jsme udělili 30 certifikátů kvality. Letos plánujeme jejich počet zdvojnásobit,“ informuje Denisa Mylbachrová. Jelikož jsou nároky zákazníků stále vyšší, zájem ze strany provozovatelů je obrovský. Certifikát je totiž zárukou, že jejich provozovna nabízí nejen skvěle ošetřené pivo, ale i znalosti o tomto nápoji.
Speciály v lahvích
V posledních letech stále roste obliba nealkoholických ochucených piv, na kterou pivovary reagují. „Zájem o tyto produkty z našeho portfolia stoupl v posledních dvou letech o 30 procent. Poslední novinkou v tomto sektoru jsou radlery 0,0 % značky Zlatý Bažant. Jde o nealkoholická piva s příchutí bez přidaného cukru,“ doplňuje Ladislav Polan, obchodní ředitel společnosti Heineken Česká republika. V sektoru alkoholických piv soustředili své síly na velkou novinku a pivní inovaci z varny krušovického pivovaru, pivo Bohém. Jde o prémiový ležák uvařený z nejkvalitnějších žateckých chmelů, Žateckého poloraného červeňáku, Sládku a Premiantu. „Nová krušovická receptura překvapí vyváženou hořkou chutí a příjemným chmelovým aroma. Chuť tvoří kromě výběrových chmelů i kvalitní voda z křivoklátských studní,“ pochvaluje si Ladislav Polan. Při vzniku tohoto prémiového ležáku a sestavování jeho receptury byl kladen důraz právě na prémiovost a vysokou kvalitu použitých surovin.
„V rámci možností se snažíme reagovat na tržní trendy a podněty od našich zákazníků. Tradiční český ležák je samozřejmě základ, ale na druhou stranu vnímáme i rostoucí poptávku po netradičních pivech. Naše společnost již druhým rokem úspěšně pokračuje v projektu Sládkův Tip, který nabízí limitované edice méně tradičních piv, která rozšiřují a zatraktivňují standardní nabídku provozoven,“ dokládá Tomáš Konečný. Původní koncept nabízet tato speciální piva jen na čepu se může změnit, jako například v případě úspěšného speciálu Višňový ležák, který se pro letošní sezonu rozhodli uvést na trh i ve vratných lahvích. Kromě chutí myslí i na oko a vkus zákazníků a na tuto letní sezonu připravili inovaci designu etiket a plechovek ochucených piv Litovel. V rámci podpory vratných obalů od března navýšili počet přepravek o 10 %.
„V loňském roce jsme zavedli nové nealkoholické bezlepkové pivo s příchutí pomeranče. Na podzim jsme uvařili Dvorní ležák, vařený z našeho hlávkového chmele. Pro Zelený čtvrtek jsme letos nabízeli velikonoční speciál, který se těší stále větší oblibě,“ komentuje Petr Dařílek.
Inovují i privátní značky
Prodejny řetězce Albert nabízejí to nejlepší z českého pivního trhu a v nabídce se objevují i zahraniční značky. „Zákazníkům novinky rádi představujeme a jednou z těch, které se za posledních několik let dobře uchytily, jsou naše lednice s nabídkou piv z mikropivovarů. Snažíme se zařazovat lokální mikropivovary, protože jejich pivo je specifické pro daný kraj,“ vzkazuje Jiří Mareček. Nabízí například značky Clock a Hradecký klenot v Pardubickém kraji, Krušnohor a Rudohor v severních Čechách, nebo Stern, Ekoprodukt a Harry v Brně a okolí.
Novinky a trendy na trhu neustále sledují i v obchodech Penny a sortiment průběžně doplňují. Základem je řada produktů privátní značky Staročech, v rámci ní nabízí 12 druhů piva včetně světlého, tmavého, nealkoholického či ochucených druhů. „Všechny druhy Staročecha se vyrábí výhradně v Česku, a to zejména u našeho dlouholetého partnera Pivovaru Nymburk,“ prozrazuje Tomáš Kubík. Mezi zákazníky je dlouhodobě nejoblíbenější Staročech prémium světlý ležák ve skle. Na podzim loňského roku jej představili s příchutí pomelo a grep, polotmavý citron nebo mango.
Nové pivo s ambicí stát se symbolem
Zatímco starší spotřebitelé stále více preferují hořká piva, mladší generace dospělých to má opačně. „Tito spotřebitelé vyhledávají lehčí, méně hořké nápoje s nižším obsahem alkoholu. Zároveň si ale s konzumací spojují zážitky a očekávají, že to, co pijí a s čím se navenek ukazují, bude dobře vypadat,“ poodkrývá Roman Trzaskalik. Ať už se jedná o lahev, kterou si vezmou do ruky, nebo způsob, jakým jim bude pivo naservírováno v jejich oblíbeném podniku. To všechno jsou aspekty zohledněné při plánování a uvádění nového ležáku Proud, který je od února k dostání v obchodech převážně ve vratných třetinkových lahvích. Nový ležák Proud se vyznačuje nízkou hořkostí, konkrétně 18 IBU, přičemž obvykle mívají české ležáky hořkost vyšší než 30 IBU. Díky nižšímu stupni prokvašení nabízí pouze 3,9 % alkoholu. I proto je pro něj charakteristická chuťová plnost a dobrá pitelnost typická pro český ležák. Mělo by se stát symbolem pivního trhu pro mladé dospělé, novým proudem českého pivovarnictví.
„S naší značkou pivních speciálů Volfas Engelman vycházíme zákazníkům vstříc tím, že nabízíme pivní speciály v žádoucím obalu, tedy plechovkách, a to s výbornou chutí, poctivými ingrediencemi a zajímavou cenou,“ vzkazuje Martin Lošťák. Dodává, že Spirit goods přináší každý rok novou příchuť.
Názor odborníka:
„Ležáky stále převažují.“
Čeští konzumenti jsou do velké míry stále konzervativní a byť rádi zkouší nové pivní styly, lokální spotřebě v posledních letech dominuje tradiční český ležák, který tvoří 56 procent celkové spotřeby, následovaný výčepním pivem, se 40 procenty. Pivovary přinášejí na trh nové pivní styly a nové příchutě ochucených piv, v celkové konzumaci ale představují jen nižší jednotky procent. Výzvu rovněž představuje pokračující přechod na udržitelné zdroje energie, který vyžaduje od pivovarů vysoké investice do nových technologií.
Tomáš Slunečko, výkonný ředitel, Český svaz pivovarů a sladoven
Aktuálně z trhu:
Nealko pivo s vylepšenou recepturou
Společnost Pivovary Staropramen reaguje na rostoucí poptávku po nealkoholických variantách piva a uvádí na trh Staropramen Nealko s novou recepturou. To má plnější chuť, je vyvážené a chmelově hořké i díky české odrůdě chmele Sládek z žatecké oblasti. Řadí se mezi nejvíce hořká nealkoholická piva od velkých pivovarů.
Poptávka po nealkoholických pivních alternativách roste. Trend souvisí s proměnou životního stylu. Lidé různých věkových skupin jsou dnes daleko aktivnější, sportují, cestují, více se zajímají o zdravý životní styl. Přesto si rádi vychutnají nápoj na bázi piva. „Nealkoholické pivo nyní tvoří už čtyři procenta celkové konzumace piva v Česku. Na popularitě také stoupají piva s vyšší hořkostí a plnější chutí. Přicházíme tak s novou, vylepšenou recepturou,“ říká Jan Špaček, vrchní sládek pivovaru Staropramen. Dodává, že se receptura v rámci slepého produktového testu stala nejlepší volbou pro spotřebitele, kteří již Staropramen Nealko pili, ale i pro ty, kteří preferovali jiné značky. 86 % z několika set konzumentů tak v testu hodnotilo nové Nealko jako lepší nebo minimálně stejně dobré jako to původní.
Nový Staropramen Nealko má o dvě jednotky vyšší hořkost než většina široce dostupných nealkoholických piv na českém trhu. Za ni i intenzivnější chmelové aroma vděčí zejména chmelu Sládek z žatecké oblasti. V obchodech a provozovnách je k dostání od letošního března, a to v čepované formě, ve vratných lahvích i ve stále oblíbenějších plechovkách. V průběhu Velikonoc se ve vybraných regionech mohli s novinkou setkat i někteří řidiči, a to v rámci preventivní akce Řídím, piju nealko pivo. Jedná se o společný projekt Českého svazu pivovarů a sladoven, Policie ČR a Besipu.
Starobrno představuje nové obaly
Starobrno, brněnské pivo s dlouholetou tradicí, letos mění design svých produktů. Portfolio dostane jednotnou podobu i modernější barevné provedení. Nové grafické zpracování vychází také ze symbolů, které akcentují silné historické spojení značky s brněnským regionem.
Michala Jetelinová, brand manažerka značky Starobrno, komentuje změnu: „Jedním z hlavních cílů změny designu bylo vytvoření jednotné produktové řady, kde do sebe podoba jednotlivých produktů logicky zapadá. To by nám do budoucna mělo pomoci v konzistentní komunikaci směrem k zákazníkům. Zároveň pro nás bylo důležité, aby nový design poukazoval na naši historii a silně nás pojil s brněnským regionem, ze kterého pocházíme a na který jsme hrdí.“
Nová podoba etiket využívá prvků původního designu, které kombinuje zejména s novými barvami. U produktů Bitr a Medium se barevnost zachovala a měnily se pouze poměry jednotlivých barev, přičemž výrazně více prostoru dostaly zelená a béžová. Největší změnou z hlediska kompletní podoby etikety prochází produkt Staré Brno, jehož etiketa se tvarem sjednotí s etiketami ostatních, z původní barevné kombinace zlaté a zelené se pak mění na stříbrnou. Produkt zároveň ponese staronový název, Starobrno Tradiční.
Významný prostor na etiketách dostal nově v rámci redesignu symbol orlice. Ten vychází z erbu městské části Brno-střed, kde se Starobrno vaří již od svého založení v roce 1872. Dalšími klíčovými prvky zůstávají nápisy s názvy produktů, jejichž charakteristický font byl zachován v původní podobě, a symbol erbu, který oproti původním etiketám dostal modernější vzhled. Celý design je nově doplněn také o prvky zlaté barvy. „Chceme, aby nová podoba a barevnost etiket odrážela vysokou kvalitu starobrněnských piv. Proto v barevné paletě dostala nově prostor i zlatá barva, která se objevuje jak na předních etiketách, tak na krčku,“ dodává Michala Jetelinová.
Brněnský pivovar Starobrno v loňském roce zrealizoval průzkum zaměřený na to, na co jsou místní nejvíce hrdí. Podle něj téměř polovina Brňanů považuje Starobrno za důležitou součást místní gastro scény a je zároveň značkou, kterou si lidé s Brnem spojují nejčastěji. Redesign etiket je tak částečně odpovědí také na hodnoty zákazníků, z velké části obyvatel Brna, z nichž 74 % uvedlo, že jsou na své město hrdí.
Design připravovala agentura Lavo Productions. „Společně s naším agenturním týmem jsme se snažili o vytvoření nadčasového uceleného designu, který bude reflektovat tradici, kvalitu, a charakteristiky celé produktové řady značky Starobrno, což se myslím skvěle podařilo. Věříme, že nový design Starobrna bude zákazníky přijat s pozitivními ohlasy,“ shrnuje CEO Martin Kučera.
Data:
Nejznámější je Pilsner Urquell
Nejnovější sběr dat společnosti NaDa Research odhalil, že 52 % Čechů nakupuje lahvové a plechovkové pivo alespoň jednou měsíčně. Na čepované si zajde minimálně jednou do měsíce 56 % spotřebitelů. Lahvové a plechovkové pivo kupuje pravidelně, tedy alespoň 1x týdně 24 % zákazníků, zatímco na čepované jich pravidelně zajde jen 17 %. Konzumenti piva jsou z 61 % muži. Pivaři ve 26 % případů nakupují pivo jen pro sebe, v 66 % pro sebe i pro někoho jiného a v 8 % jen pro někoho jiného. „Nejznámější značkou piv je Pilsner Urquell. Po ní následuje Gambrinus, Velkopopovický Kozel, Staropramen a Radegast,“ informuje head of operations Martin Chalupník.
Nejvíce nakupovanou značkou piva je Pilsner Urquell, následuje Velkopopovický Kozel, Radegast, Gambrinus a Svijany. Až 68 % konzumentů piv má své oblíbené značky piva, mezi kterými při nákupu volí. Pilsner Urquell si alespoň někdy koupilo 91 % Čechů, ale pravidelně, tedy minimálně 1x týdně, ji kupuje jen 17 % Čechů. Dá se říci, že Pilsner Urquell je sváteční pivo, které spotřebitelé kupují jen občas. „Pivaři rovněž preferují lokální výrobky a jsou ochotni si připlatit za kvalitní alkohol,“ prozrazuje Martin Chalupník. Na druhou stranu ale používají cenové srovnávače více než zbytek populace.
Pivu v plastu se nedaří
Za posledních 52 týdnů (11/23–10/24) se na českém maloobchodním trhu prodalo 790 930 tisíc litrů piva o celkové hodnotě přes 24 mld. Kč. V objemu pivo meziročně klesalo 3,1% tempem. V hodnotě, díky rostoucím cenám, tržby rostly o 5,4 %. Průměrné ceny za litr vzrostly o 8,7 % na 31,48 Kč za litr. „Nejvíce piva prodaly supermarkety, kde za něj Češi utratili přes 43 procent všech tržeb, a meziročně významnost tohoto kanálu narostla,“ říká Veronika Červená, analytička společnosti NIQ. Jako jedinému kanálu se jim dařilo růst jak v tržbách (o 8,8 %), tak v objemu (o 0,1 %). Z pohledu významnosti následovaly hypermarkety s 31% podílem na trhu, i těm se dařilo růst v tržbách o téměř 5 %, ale z pohledu prodaných objemů piva ztrácely 4 %. Spotřebitelé chodili méně pro pivo do organizovaných prodejen do 400 m2, kde se prodalo 17 % piva, ale mezi obdobími na významnosti ztratil tento kanál procentní bod. To se odráželo v prodejích, které rostly o 0,3 %, i když cena piva v tomto kanále vzrostla o 9 %. V objemu ztrácely nejvíce ze všech vybraných kanálů, a to o 7,9 %. Zbylých 9 % piva se za poslední rok prodalo v neorganizovaném trhu.
Nejvíce piva se prodá ve skle (více než 12,4 mld. Kč), v objemu ale meziroční prodeje klesaly o 5 %. Spotřeba nejrychleji rostla u piva v plechu, a to o 17 %, v tržbách rostly ještě rychleji o 27 % a dosáhly prodejů v hodnotě 1,8 mld. Kč. Naopak se nedařilo pivu v plastu, které v tržbách pokleslo o 1,4 %, v objemu ztrácelo nejrychleji ze všech druhů obalového materiálu a to o 11,8 %. Na rozdíl od jiných kategorií pivo míjí čím dál větší popularita privátních značek. Jejich důležitost pro kategorii piva jsou necelá 4 % a zároveň meziročně klesají jak v tržbách (6 %), tak ve spotřebě (15 %). Jejich průměrná cena za objem meziročně rostla o téměř 11 %, i tak zůstaly privátní značky piva levnější než piva značková, o necelých 27 procent,“ dodává Veronika Červená.
Pavel Gregor, pavel.gregor@atoz.cz
Článek vyšel i v časopisu Zboží&Prodej 4/2024.