Mezi nepřehlédnutelné trendy v kategorii prostředků na mytí nádobí patří stoupající obliba nákupů v akcích a velkých balení. Výrobci i prodejci upozorňují také na rostoucí zájem o ekologicky šetrné produkty. A za zmínku stojí rovněž fakt, že v případě automatického mytí nadále stoupá důležitost prémiového segmentu multifunkčních kapslí.
Kategorie prostředků na mytí nádobí v posledním roce rozhodně neprošla bouřlivým vývojem. V podstatě lze konstatovat, že se v ní především dále prohlubovaly trendy, které se objevily v předchozích letech. Týkají se hlavně inovací samotných přípravků na mytí nádobí i obalů, jejichž cílem je dosažení co největší šetrnosti vůči životnímu prostředí.
Privátní značky na vzestupu
Z dat společnosti NIQ vyplývá, že za poslední rok (29. 5. 2023 – 26. 5. 2024) se na českém maloobchodním trhu v obchodech s potravinami a drogerií prodaly prostředky na mytí nádobí za 2,34 mld. Kč, což představuje meziroční nárůst tržeb o 4,2 %. Jak u prostředků do myček nádobí, tak u ručního mytí za růstem hodnoty prodejů stojí růst prodejní ceny.
„Nárůst tržeb u přípravků do myčky nádobí byl 3,7 procenta na současných 1,5 miliardy korun, nicméně objem prodeje meziročně klesl o 3,3 procenta. Segment mycích přípravků do myček, jejichž tržby dosáhly v posledním roce hodnoty 1,2 miliardy korun s meziročním nárůstem o 4,6 procenta, byl ale plně tažen nárůstem průměrné prodejní ceny o 9,9 procenta, zatímco objem klesl o 4,6 procenta. Za tímto poklesem stojí zejména značkové produkty, u nichž objem prodeje klesl až o 9,2 procenta, zatímco privátním značkám se nadále daří s nárůstem v objemu o 13,8 procenta. Podíl privátních značek na tržbách mycích přípravků do myček nádobí za poslední dva roky vzrostl o 3,6 procentního bodu na současných 12,1 procenta,“ popisuje senior analytic insights associate Michaela Štefanová.
Odlišná situace u ručního mytí
Také v případě aditiv došlo k meziročnímu poklesu objemu prodejů, a to o 1,8 %. „I v tomto segmentu vidíme nárůst objemu prodejů privátních značek, konkrétně o 4,4 procenta, a propad značkových produktů o 11,5 procenta. Privátní značky posilují a v posledních dvou letech jejich podíl na tržbách vzrostl o 6,8 procentního bodu na 32,9 procenta,“ říká Michaela Štefanová.
Při pohledu na data společnosti NIQ je zároveň patrné, že poněkud odlišně se vyvíjela situace v segmentu ručního mytí. Tržby za přípravky na ruční mytí nádobí rostly meziročně o 5,2 %. V jejich případě se ovšem zvýšil také objem prodejů, a to o 1,7 %. „Za pozitivním vývojem objemu jsou opět privátní značky, jejichž objem prodejů vzrostl o 21,1 procenta, zatímco jejich cena dokonce meziročně mírně klesala o 3,7 procenta. Průměrná cena za litr je u privátních značek o 50 procent nižší než u značkových produktů, 38,40 versus 76,90 koruny. Není proto divu, že jejich podíl na tržbách vzrostl v posledních dvou letech o pět procentních bodů na současných 13 procent,“ vysvětluje Michaela Štefanová.
Dominují tablety a kapsle
Podle dat Spotřebitelského panelu GfK za poslední roční období od dubna 2023 do března 2024 nakoupilo prostředky na ruční mytí nádobí 64 % a prostředky do myček 46 % domácností. Z hlediska spotřebitelských výdajů ale představuje segment automatického mytí nádobí více než dvě třetiny trhu.
„Prostředky do myček nádobí se nakupují v průměru čtyřikrát do roka a celkové průměrné výdaje na kupující domácnost činily v daném období 735 korun. Přitom na samotné čističe připadlo více než 700 korun na kupujícího, zatímco za aditiva se utratilo přibližně 200 korun. Segmentu detergentů dominují tablety a kapsle, tekuté a práškové detergenty celkem představují méně než desetinu trhu. Více než třetina domácností nakoupila v průběhu posledního roku aditiva. Přitom pětina domácností nakupovala sůl do myček a podobný počet kupujících pak i leštidla a čističe myček. Osvěžovače do myček oslovily k nákupu méně než desetinu domácností,“ vyjmenovává Hana Paděrová, konzultantka Spotřebitelského panelu GfK. Jak dále podotýká, prostředky na ruční mytí nádobí se nakupovaly 3,5krát za poslední monitorované období. Celková útrata na domácnost za ně činila 240 Kč.
„Privátní značky hrají v kategorii prostředků na mytí nádobí menší roli než na trhu rychloobrátkového zboží celkem. Představují přibližně pětinu trhu ve výdajích. Výjimkou jsou aditiva do myček nádobí, v jejichž případě mají privátní značky bezmála dvakrát silnější pozici,“ zmiňuje Hana Paděrová. Dodává, že nejdůležitějším nákupním místem kategorie jsou hypermarkety s 30% podílem na spotřebitelských výdajích. V případě prostředků do myček následují drogerie a diskonty. U prostředků na ruční mytí nádobí jsou na pomyslné druhé pozici diskonty a jen s malým odstupem následují drogerie.
V centru pozornosti je šetrnost
Vývoj v kategorii prostředků na mytí nádobí hodnotí obchodníci i výrobci vesměs pozitivně a shodují se v tom, co je pro spotřebitelské chování charakteristické. „Za posledních 12 měsíců rostla v rámci dm drogerií kategorie automatického i ručního mytí obratově nadproporcionálně; automatické mytí o více než 60 procent, ruční mytí o více než 30 procent a aditiva o téměř 40 procent. Největší zájem mají zákazníci o naši značku Denkmit,“ pochvaluje si Jiří Peroutka, manažer komunikace společnosti dm drogerie markt.
Stoupající prodeje produktů FeelEco jak v loňském roce, tak letos hodnotí pozitivně Dagmar Zmrzlá, vedoucí obchodního týmu FeelEco společnosti Fosfa: „Růst prodejů vidíme ve všech kategoriích. A přestože se na trhu zvyšuje vliv privátních značek, stále máme zákazníky, kteří vyhledávají kvalitní produkty tradičních značek za rozumnou cenu.“ Zároveň vyzdvihuje, že stále pokračuje trend rozšiřování nabídky ekologicky šetrných produktů, a to jak v privátkách, tak i u výrobků značek tradičních. Co se týká zahraničních trendů, patrné jsou podle ní posuny v obalových materiálech zejména směrem k využívání recyklovaných plastů a snižování množství použitého plastu.
Také Lucia Roman, brand manager CZ/SK, Henkel Consumer Brands, poukazuje na udržitelnost, která v kategorii prostředků na mytí nádobí posiluje: „Klade se důraz na udržitelnou stránku výroby, tedy používání menšího množství plastů v obalech nebo méně energeticky náročnou výrobu s redukcí odpadu. Rovněž na trhu vnímáme větší edukaci spotřebitelů v oblasti úspory energií a vody při používání produktů do myček i k ručnímu mytí.“
Stabilní kategorie
Zevrubný pohled na vývoj u prostředků na mytí nádobí nabízí Luděk Hartman, obchodní ředitel společnosti Tierra Verde: „Tato kategorie je stabilní, ať už z pohledu velikosti balení, tak i vůní, jejichž nabídka je velmi široká od klasických citrusových vůní až po šalvěj, mátu a aloe vera. Pokud jde o produktové inovace, není tedy již moc co přidávat. Z pohledu obalů je pak znatelný posun k použitým materiálům, u nichž se začíná klást větší důraz na podíly recyklátu, rPET a rHDPE. Naše společnost v tomto roce spustila projekt Vratná lahev, kdy vybrané produkty včetně například gelu na nádobí, gelu do myčky a nyní již i soli do myčky nabízíme ve vratných, zálohovaných lahvích. Zákazník tak má možnost přispět k cirkulární ekonomice nejen u nápojů, ale i v drogistických kategoriích.“ Svůj postřeh připojuje rovněž Veronika Šibravová z oddělení marketingu společnosti Zenit: „Zájem o tradiční mycí prostředky zůstává, nicméně lidé si začínají stále více všímat faktorů, jako je ekologicky šetrné složení výrobků a také následná recyklace obalů.“
Podle Dany Macákové, associate managera brand activation společnosti Mapa Spontex CE, se na trhu objevilo několik nových produktů, které by ale v segmentu houbiček a drátěnek nepovažovala za revoluční inovace. „V současnosti je velká pozornost věnována tématu udržitelnosti a ekologicky šetrných výrobků. Sami již pátým rokem aktivně pracujeme na zvýšení společenské odpovědnosti značky Spontex. Vyrábíme produkty z přírodních surovin, některé z nich jsou biologicky rozložitelné, a upřednostňujeme opakovaně použitelné výrobky s dlouhou životností. Snažíme se najít nová řešení v oblasti plastových obalů, optimalizujeme množství použitého obalového materiálu a dáváme přednost recyklovaným surovinám pro výrobu produktů i obalů, případně surovinám z udržitelně obhospodařovaných lesů nebo kontrolovaných zdrojů. Toto jsou jen některé z našich aktivit, kterým hodláme nadále věnovat ještě větší úsilí,“ vysvětluje.
Velká balení táhnou
Spotřebitelé čím dál víc hledí na cenu kupovaného zboží a prostředky na mytí nádobí nejsou výjimkou. Projevuje se to v několika ohledech. „Spotřebitel se při nákupu aktuálně rozhoduje podle své oblíbené značky, velikosti balení a ceny. S větší velikostí balení ušetří při přepočtu za mycí dávku. Stále jsou tedy v oblibě velká rodinná balení, která vydrží na více měsíců a je u nich výhodnější cena za kus či objem jedné mycí dávky,“ sděluje Olga Stanley, manažerka komunikace společnosti Rossmann.
I ředitel komunikace společnosti Albert Česká republika Jiří Mareček připouští, že poslední rok zaznamenávají zvýšený zájem o větší balení produktů, což se projevuje zejména rostoucí poptávkou po baleních s více tabletami do myček nádobí. Že se značné oblibě těší velká balení, potvrzuje rovněž Tomáš Kubík, manažer komunikace společnosti Penny Market: „V případě ručního mytí nádobí zákazníci preferují nákup takzvaných multipacků, tedy cenově zvýhodněných balení více kusů najednou, nejčastěji dvou. U prostředků do myček nádobí naši zákazníci nejčastěji nakupují kapsle a tablety v balení po 46 kusech.“
Lucia Roman zmiňuje, že pokračuje trend z předchozích let, kdy jsou spotřebitelé ochotni platit za větší balení prémiových kapslí do myček nádobí, pokud je pro ně cena za jednu mycí dávku atraktivní. „Nebo se naopak zaměřují na cenu za balení, když mají omezený rozpočet na nákup. Pak sáhnou po menším balení,“ dodává.
Jak uvádí Dana Macáková, spotřebitelé dlouhodobě zůstávají věrni menší velikosti pěnových houbiček ve větších ekonomických baleních, nebo naopak preferují dražší houbičky větší velikosti v baleních po dvou až třech kusech. „Zároveň jsme zaznamenali mírný růst celulózových houbiček, které v posledních letech nebyly tolik v popředí zájmu. V tomto prémiovém segmentu vidíme velmi silný růst privátních značek, což souvisí se zvyšujícím se trendem udržitelnosti, který je silně podporován drogistickými řetězci,“ zdůrazňuje.
Při zmínce o privátních značkách je třeba říct, že zájem spotřebitelů o ně v uvedené kategorii stoupá, což nevyplývá pouze z výše uvedených dat. Jejich prodeje si pochvalují i obchodníci a jejich nabídku neustále rozšiřují. „V roce 2022 jsme na trh uvedli řadu ekologických mycích prostředků privátní značky Natureʼs Promise Eco, které fungují na bázi rostlinných povrchově aktivních látek. V současnosti pracujeme na rozšíření naší nabídky v tomto segmentu, čímž reagujeme na rostoucí zájem zákazníků o produkty šetrné k životnímu prostředí,“ informuje Jiří Mareček.
Loajalita ke značkám s otazníkem
Tomáš Kubík sice připouští, že v případě ručního mytí nádobí je dlouhodobě nejoblíbenější tradiční česká značka Jar, kterou spotřebitelé velmi dobře znají a věří jí, ale zároveň konstatuje: „Postupně také stoupá obliba mycího prostředku, který jsme zavedli do našeho sortimentu v loňském roce pod privátní značkou Penny. V nabídce máme varianty s vůní granátového jablka nebo zeleného jablka, a to buď balení 500, nebo 900 mililitrů.“
Zvyšující se oblibu přípravků privátní značky Domol si pochvaluje Olga Stanley, což dokládá 60% meziročním růstem hodnoty jejich prodejů. Zároveň upozorňuje, že na trh uvedli dvě novinky, a sice Domol prostředek na nádobí 500 ml ve variantě limetka a růže a zázvor a bílý čaj.
Také Jiří Peroutka zmiňuje úspěšnost produktů jejich privátní značky: „V kategorii mycích prostředků neexistuje velká loajalita ke značkám. Je to vysoce promovaná kategorie a toho spotřebitelé využívají. Díky vysoké kvalitě, skvělé účinnosti a nízké ceně jsou pro zákazníky našich prodejen jasnou volbou produkty privátní značky Denkmit. Pravidelně uvádíme na trh letní a zimní limitované edice Denkmit přípravku na mytí nádobí, které jsou u zákazníků velmi oblíbené. Každý rok přinášíme nové vůně a designy. Toto léto u nás mohou zákazníci pořídit varianty Ananas a Ultra letní.“
Je třeba rovněž zmínit, že na loajalitu ke značkám panují rozdílné názory. Podle Jiřího Marečka se při výběru prostředků na nádobí spotřebitelé nejčastěji rozhodují podle značky a funkčnosti produktů: „Zákazníci jsou v této kategorii velmi loajální k zavedeným značkám, s nimiž mají dobré zkušenosti, a často čekají na akční nabídky svých oblíbených produktů.“
Naopak Jiří Peroutka uvádí, že v kategorii mytí nádobí velká věrnost ke značkám neexistuje: „Je to vysoce promovaná kategorie a toho spotřebitelé využívají.“ Podobně se vyjadřuje i Luděk Hartman: „Loajalita v této kategorii téměř neexistuje, rozhoduje funkčnost a cena, potom vůně. Značka zde nehraje takovou roli jako u jiných drogistických kategorií. Naprostá většina produktů je nakupována v promočních akcích.“ Veronika Šibravová k roli značky v uvedené kategorii zase podotýká, že spotřebitelé vybírají prostředky na mytí nádobí jednoznačně podle značky, a stále častěji upřednostňují značky tuzemské.
Inovace cílí na multifunkční produkty
Segmentem, který prochází neustálým vývojem a je bohatý na inovace, je automatické mytí nádobí, především pak segment prémiových multifunkčních prostředků. „Inovace v automatickém mytí se zaměřují na multifunkční produkty, které mají vysoký mycí účinek a zároveň pečují o nádobí i o myčku. Při jejich použití není potřeba přidávat aditiva jako například leštidlo nebo sůl do myčky,“ říká Jiří Peroutka.
Lucia Roman upozorňuje, že u nás rok od roku narůstá penetrace myček v domácnostech a že nadále stoupá důležitost prémiového segmentu multifunkčních kapslí a spotřebitelé zároveň vyhledávají kapsle s vůní. „Inovace v kategorii mytí nádobí jsou proto zaměřené na prémiový sortiment,“ dodává a popisuje novinku, kterou letos společnost Henkel uvedla na trh: „Jde o prémiové kapsle Somat Excellence Premium 5v1. Tyto pětikomorové kapsle jsou velmi účinné na zaschlé nečistoty. Kombinace gelů a prášku s aktivním kyslíkem zajistí hloubkové čištění připálenin a zářivý lesk nádobí. Jmenované tablety také pečují o myčku a chrání choulostivé nádobí a sklo.“
Další novinkou na trhu jsou Frosch Eko Tablety do myčky vše v 1 Citron. Opět jde o multifunkční produkt se třemi účinky. Tablety se postarají o odmaštění nádobí i lesk bez zaschlých kapek od vody. Navíc zabraňují usazení vodního kamene v myčce a chrání sklo před zakalením. Těchto účinků dosahují i při nižších teplotách. Jejich rostlinné složení nezatěžuje životní prostředí, obal je vyroben z recyklovaného a znovu recyklovatelného papíru.
Tyto tablety se navíc pyšní oceněním v rámci marketingového programu Volba spotřebitelů – Nejlepší novinka 2024. „Značka Frosch zvítězila v kategorii tablety do myčky s inovovaným výrobkem Frosch Eko tablety do myčky vše v 1 Citron. Dokázala tak, že plně odpovídá požadavkům spotřebitelů na udržitelnost. Výrobky jsou nejenom účinné, ale nezatěžují životní prostředí svým složením ani obaly. Jsou tady pro všechny, kdo chtějí ve své domácnosti eliminovat množství chemických látek a vyhledávají přípravky šetrné k přírodě bez ekologické stopy,“ doporučuje Markéta Terčová, obchodní a marketingová ředitelka pro značku Frosch.
Vysoká účinnost i s eco programy
Nových prostředků na mytí nádobí, u nichž se výrobci zaměřili na šetrné složení, se ale na trhu objevilo více. Patří mezi ně například ekologické tablety do myčky Tierra Verde. „Vyvinuli jsme je v souladu s chemickým minimalismem. V přírodě se snadno odbourají a zůstane jen čisté nádobí. Jednotlivé tablety nejsou balené a jejich obal v podobě dózy je vyroben ze stoprocentně recyklovaného HDPE. Jsou vhodné i pro všechny domácí čističky vod,“ objasňuje Luděk Hartman.
Společnost Reckitt letos přišla na trh s inovací celého svého portfolia kapslí a tablet do myčky. „Jedná se o nové, ještě účinnější složení, a především změnu designu pro zjednodušení navigace napříč portfoliem tak, aby si každý spotřebitel mohl vybrat typ produktu, který nejlépe vyhovuje jeho potřebám. Úplnou novinkou je také první ekologická kapsle. Již delší dobu vedeme tablety s certifikací Ecolabel, letos jsme ale spustili také kapslový formát s Ecolabel označením. Spotřebitelé tedy již nemusí vybírat mezi ekologií a účinností, produkt nabízí ekologické řešení při vynikajících mycích výsledcích,“ konkretizuje senior brand marketing manager Kateřina Krestová.
Společnost Fosfa zase navazuje na loňskou úspěšnou novinku FeelEco Tablety do myčka All in One, které na trh uvedla v balení po 40 kusech. Letos tyto tablety, které mají obal rozpustný ve vodě a jsou vysoce účinné i při využití eco programů, nabídne i v balení po 70 kusech. „Další novinkou, kterou letos v říjnu uvedeme na trh, je FeelEco prostředek na nádobí s novou vůní. Díky tomu, že máme své vlastní oddělení výzkumu a vývoje, chceme dále inovovat, zlepšovat kvalitu a vlastnosti produktů, a díky tomu zákazníkům i nadále nabízet novinky, které si žádají,“ komentuje Dagmar Zmrzlá.
Svůj sortiment obohatila také společnost Mapa Spontex CE o extra velké houbičky na nádobí Spontex Megamax Antibak. „Mají antibakteriální abrazivní vrstvu a jedinečný design abrazivní části. Tyto houbičky se vyznačují vysokou účinností, snadnou údržbou a dlouhou životností. Navíc se velmi dobře prodávají a byly oceněny v rámci renomovaného marketingového programu Volba spotřebitelů – Nejlepší novinka 2023, a to jak v Čechách, tak na Slovensku,“ konstatuje Dana Macáková.
Čekání na slevu
Jestli je něco v rámci kategorie mytí nádobí pro spotřebitelské chování charakteristické, pak je to jednoznačná orientace na nákupy ve slevách, i když samozřejmě existují i další kritéria, která se při nákupu berou v potaz. Jedno popisuje Dagmar Zmrzlá: „U našich prostředků na ruční mytí kromě jejich špičkové účinnosti hraje velkou roli také to, že nevysušují a nedráždí pokožku rukou, nádobí tak lze mýt bez rukavic, a navíc s našimi přípravky mohou spotřebitelé bezpečně umývat ovoce a zeleninu.“
Jiří Mareček poukazuje na to, že spotřebitelé oceňují, že se výrobci zaměřují na zlepšování účinnosti produktů a přidávají další benefity, a stále častěji tyto prémiovější produkty vyhledávají. A zároveň dodává to, co je slyšet z celého trhu: „V případě spotřebitelských zvyklostí nelze přehlédnout fakt, že zákazníci s nákupem často čekají na akční nabídky svých oblíbených produktů.“ Podobně se vyjadřuje i Kateřina Krestová: „Kategorie automatického mytí je silně cenově orientovaná. Spotřebitelé nákup očekávají a plánují, a na akci si tak klidně počkají.“
Také Lucia Roman poukazuje na stoupající význam prodejů v akcích: „Současná ekonomická situace vybízí ještě více k vyhledávání produktů ve slevách. Aby spotřebitelé ušetřili, jsou ochotni kvůli vybraným slevám navštívit i více obchodů. To je patrné také z toho, že vícekrát do roka navštíví obchod, ale hodnota jejich nákupů se snižuje.“
Detergenty do myček versus aditiva
Růst důležitosti promočních prodejů dokládají i čísla. „Na sledovaném trhu hypermarketů, supermarketů a drogistických řetězců dochází k nárůstu důležitosti promočních prodejů. V případě přípravků na ruční mytí nádobí dosáhl promoční podíl 60,5 procenta, což představovalo meziroční nárůst o 2,5 procentního bodu. U přípravků do myček nádobí je promoční podíl nižší, a to 53,4 procenta. V tomto případě jde o meziroční růst o 3,6 procentního bodu. V obou případech roste promoční podíl u značkových produktů,“ prozrazuje Michaela Štefanová.
Jak uvádí Hana Paděrová, více než 60 Kč z každé stokoruny směřuje na nákup v akci. „Nejvíce jsou promočními aktivitami ovlivněné nákupy detergentů do myček, kde činí promoční podíl více než 70 procent ve výdajích. Nejméně naopak nákupy aditiv, u nichž promoční podíl překročil jen mírně úroveň 40 procent,“ objasňuje.
Názor odborníka:
„Obal musí upoutat pozornost.“
Co se týká inovací a trendů u obalových materiálů v případě prostředků na ruční mytí, převažují průsvitné obaly. U tablet či kapslí do myček nádobí výrobci nejčastěji dodávají produkty v lesklých a barevných obalech, které upoutají pozornost zákazníka.
Tomáš Kubík, manažer komunikace, Penny Market
Data:
Prostředky na mytí nádobí pod lupou: analýza trhu a budoucí trendy
Pod svůj drobnohled společnost Ipsos vzala sortiment ručního mytí nádobí a prostředků do myčky. Porovnala sortiment, který byl k dostání v letních měsících za roky 2022 a 2024. Celkově došlo k poklesu sortimentu o 8 %, přičemž prostředky pro myčky klesly o 11 % a pro ruční mytí o 3 %. Pokles se týkal všech obchodních řetězců kromě Kauflandu a Lidlu, kde došlo k nárůstu sortimentu. Nejširší sortiment nabízí Globus, následují Tesco a Kaufland.
Prostředky pro myčky nádobí mají o 11 % širší sortiment než prostředky pro ruční mytí. Neakční ceny položek v roce 2022 i 2024 vzrostly v průměru o 21 %, zatímco akční ceny stouply o 17 %. Privátní značky mají na celkovém sortimentu této kategorie podíl pouze mezi 2–7 % a většinou se jedná o nejlevnější položky. Větší podíl privátek je v Lidlu a Penny, kde tvoří více než 40 % sortimentu.
Zatímco u prostředků do myček je patrný výrazný posun sortimentu do vyšších cenových hladin, u kategorie ručního mytí se sortiment v nejnižší cenové hladině téměř nezměnil; k většímu růstu došlo až ve vyšších cenových hladinách. Mezi hlavní trendy patří nárůst ekologických čisticích prostředků, jejichž sortiment se od roku 2022 zdvojnásobil. Dalším významným trendem je rostoucí obliba multifunkčních tablet do myček nádobí. V roce 2022 byly dostupné tablety s označením čtyři v jedné, zatímco v roce 2024 to jsou již tablety pět v jedné. Tablety nyní tvoří 89 % sortimentu pro myčky a průměrný počet tablet v baleních vzrostl z 65 na 70. U prostředků na ruční mytí je hlavní změnou vývoj v oblasti obalů. Trh zaznamenal nárůst nových typů balení, jako jsou spreje, které usnadňují aplikaci čisticího prostředku.
Markéta Grulichová, marketa.grulichova@atoz.cz
Článek vyšel i v časopisu Zboží&Prodej 8/2024.