
Trh s nealkoholickými nápoji zažívá, podobě jako řada dalších kategorií, proměnlivé časy. Ještě před plným vypuknutím koronavirové epidemie se zákazníci předzásobili velkými baleními a teď vyčkávají. Kategorii se ale v posledním roce dařilo. Svědčí o tom více než čtyřprocentní růst a dvacet miliard, které za její výrobky zákazníci utratili.
Přinášíme vám článek z časopisu Zboží&Prodej č. 272 (5/2020). Je to ochutnávka originálního obsahu, který najdete každý měsíc v tištěném vydání. Nechodí vám časopis? Registrujte se k odběru a nezmeškejte žádné vydání. Pro zástupce retailu je časopis zdarma.
Největší část nákupů nealkoholických nápojů představují podle společnosti Nielsen minerální, stolní, pramenité a kojenecké vody, které v objemovém vyjádření tvořily v období od března loňského roku do února toho letošního 62 %. Celkový objem prodeje za minulý rok činil skoro jednu miliardu litrů a čeští zákazníci za ni zaplatili 7,6 miliardy korun. „Z hlediska preferencí platí, že více než polovinu nákupů tvoří hlavně minerální vody, následují stolní vody a malý segment představují kojenecké vody, které ale v posledním roce rostly nejdynamičtěji,“ uvádí Lucia Dargajová, client consultant společnosti Nielsen. Češi podle ní preferují jemně perlivé vody, následují neperlivé a v nejmenším objemu se nakupují perlivé varianty. Z pohledu příchutí i nadále platí, že většinu nákupů tvoří neochucené vody (53 %). „Při výběru ochucených variant převládají příchutě citronu, pomeranče a lesního ovoce,“ doplňuje Lucia Dargajová.
Do minerálních vod míří ovocné esence
Před a na začátku nouzového stavu zažil retail vlnu předzásobení, hlavně v segmentu minerálních a pramenitých vod. Nyní trh klesá. „Je to způsobené hlavně změnou spotřebitelského chování. Zákazníci aktuálně preferují nákupy ve větších prodejnách moderního typu, realizují větší nákupy, méně často a preferují větší balení. Zřetelný je nárůst e-tailu,“ dokládá Andrea Brožová, PR manažerka společnosti Mattoni 1873. Pro letošní sezonu má Mattoni připravenu novou příchuť Mattoni Multi – jde o kombinaci chuti tropického ovoce a jemně perlivé minerální vody. Doplní tak úspěšnou řadu mixovaných příchutí Mattoni Cedrata a Black. Tradiční letní limitovanou edicí od Mattoni bude letos v létě nealko verze populárního koktejlu Daiquiri s mangovou příchutí. „Novinkou je také minerální voda s jemnou osvěžující esencí ovoce, neobsahuje žádný cukr ani sladidla a je určena těm zákazníkům, kteří preferují nesladké osvěžení,“ přibližuje Andrea Brožová novinku s názvem Mattoni Esence. K dispozici bude ve třech oblíbených příchutích – citron, pomeranč a malina.
Balené vody nakoupilo podle Spotřebitelského panelu GfK Czech v únoru letošního roku 95 % českých domácností. Víc než 67 % výdajů směřovalo na nákup vod v akci. „Podíl akčních nákupů vod je v porovnání s ostatními subkategoriemi značně nadprůměrný,“ informuje Julia To, konzultantka Spotřebitelského panelu. Z menších kategorií to jsou hlavně ledové čaje, které nakoupila třetina českých domácností, nebo energetické nápoje s jen o něco málo menším počtem kupujících.
Společnost St. Nicolaus – trade CZ vidí stále jasný trend zejména v nápojích, které mají funkční benefity. „Jsou to ty, které kromě toho, že zahánějí žízeň, dodají ještě další přidanou hodnotu. To může být třeba povzbuzení bdělosti u energy drinků nebo doplnění minerálů u vod. Lze také očekávat jistou ostražitost při nákupu velkého balení nápojů. Při nákupní příležitosti na cestu a s sebou budou lidé pravděpodobně častěji volit více malých než jedno velké balení,“ říká obchodní ředitel společnosti Jiří Štesl. Firma se tak bude nadále na trhu profilovat dvěma minerálními vodami: Gemerkou, která má vysoký obsah magnézia a vápníku, a Fatrou s takovým složením minerálů, jež v trávicím traktu vytváří zásadité prostředí. „Je určena zejména pro ty, kdo se často stravují nevyváženou stravou, která vytváří překyselení,“ dodává Jiří Štesl.
Limonádám vévodí coly
Druhou nejvýznamnější kategorií jsou limonády, které tvoří téměř pětinu (24 %) objemu prodeje. V loňském roce za ně zákazníci zaplatili více než pět miliard korun a nakoupili celkem 406 milionů litrů. „Nejprodávanější jsou coly, následují je pomerančové a citronové příchutě,“ sděluje Lucia Dargajová. Tržby u limonád podle ní rostou, což je taženo nejen vyšší průměrnou cenou, ale také prodejem značkových produktů.
„Museli jsme se přizpůsobit současné situaci, opatřením a omezením. Více se tedy teď soustředíme na ty formy komunikace a marketingu, které se realizují v digitálním prostředí,“ vysvětluje Kateřina Komárková, manažerka značky Pepsi pro ČR a SR. Týká se to například aktuální kampaně k nové Pepsi Mango, do které byli aktivně zapojeni i ambasadoři. Novinka doplnila stávající řadu ochucených bezkalorických Pepsi limonád s limetkou nebo višní.
Třetí příčku drží džusy
Třetí nejoblíbenější skupinou jsou džusy, za které spotřebitelé loni utratili čtyři miliardy korun. „Celkem je to 152 milionů litrů džusů, kterým vévodí pomeranč, jablko a multivitamin. Z těch menšinových dlouhodobě roste příchuť ananasu,“ přibližuje chuťové preference českých zákazníků Lucia Dargajová.
„V březnu jsme v retailu evidovali poměrně velký nárůst prodejů, který v dubnu poklesl. Situace přesně kopíruje vývoj pandemie,“ potvrzuje Kamil Výborný, brand manažer společnosti Pfanner. V souhrnných číslech ale podle firmy segment nealko nápojů v retailu vykazuje od začátku roku mírný nárůst, značné propady jsou zejména v segmentu horeca. V obou odbytových kanálech firma očekává změnu zákaznických preferencí, které ovlivní nákupní chování, například omezení nákupu dražších či speciálních produktů. Ovocné nápoje včetně džusů přitom nakoupilo podle výše zmíněného Spotřebitelského panelu GfK Czech 9 z 10 českých domácností a v kategorii nakoupily v loňském roce osmnáctkrát.
Situaci snad zlepší teplejší počasí
Výrobci věří, že s teplejším počasím se situace zlepší a dojde k opětovnému růstu kategorie. „Absence letních festivalů se ale do výsledků určitě promítne a neočekávám, že by se čísla navýšila významně jinde,“ připouští Tomáš Černohlávek, obchodní zástupce společnosti Mex Trading. Ta letos uvedla na trh novinku v prémiové řadě Unico Fresco – 100% ovocně-zeleninovou šťávu Jugo Rojo s obsahem šťávy z mrkve, červené řepy, jablek a pomerančů. „Nejprodávanější stálicí z našeho sortimentu Jumex je speciální stay cool 500ml lahev, díky které vydrží nápoj déle vychlazený a připravený ke konzumaci,“ přibližuje Tomáš Černohlávek. Společnost na českém trhu zastupuje francouzské minerální vody Volvic, v nabídce je čistá minerální voda a minerální voda s ovocnou příchutí, například citron, jahoda či maracuja. „Vždy je ve variantě s cukrem a bez cukru a ve třech velikostech balení,“ přibližuje novinky. Klasickou 1,5l láhev doplňuje litrová se sport cup víčkem, k dispozici je také 500ml varianta. Pro obchodníky firma pravidelně chystá speciální promoční akce na sezonní měsíce.
Nejmenší segment nově s tradiční značkou
Ledové čaje představují nejmenší segment, tvoří necelá tři procenta z objemu prodeje nealkoholických nápojů. Prodá se jich méně než 47 milionů litrů za zhruba 718 milionů korun. „Právě ledové čaje jsou jedinou nealko kategorií, kde výdaje v posledním roce klesly, i když o méně než jedno procento,“ doplňuje Lucia Dargajová.
Do segmentu ledových čajů letos vstupuje společnost Vitar se značkou Capri-Sun. „V červnu uvádíme na trh 200ml novinku v oblíbené broskvové příchuti Capri-Sun Ice Tea Peach,“ přibližuje Ondřej Krhánek, marketingový manažer značky Capri-Sun. Značku také zatraktivní letní limitovaná edice obalů u oblíbených příchutí Multivitamin, Pomeranč a Mystic Dragon.
Aktuálně se daří nápojovým alternativám
Některým hráčům na trhu naopak současná situace pomáhá. „SodaStream je určený hlavně na přípravu nápojů v pohodlí domova, aniž by zákazník musel kamkoli chodit, takže je pro nás současná situace paradoxně přínosná,“ tvrdí Michal Panis, manager značky SodaStream v ČR. Zákazníci, kteří hledají alternativu k baleným nápojům, tak mají po ruce řešení a firma eviduje od poloviny března zvýšené prodeje. Pro letošní léto je připravena edice Love Raspberry. „Jde o nejprodávanější výrobník perlivé vody SodaStream Jet, ke kterému jsme přibalili ve stejném malinovém designu dvě opakovaně použitelné lahve a příchuť malina, která je jednou z nejoblíbenějších v tuzemsku a u nás patří k top pětce nejprodávanějších příchutí,“ přibližuje novinky Michal Panis.
Názor odborníka:
„Nejhůře je na tom eventový marketing.“
Nelze říci, že by došlo k výraznému oslabení poptávky po balených nealkoholických nápojích. Epidemie koronaviru ale zasahuje do event marketingu, který u značky tvoří velkou část mixu. Každé jaro jsme například podporovali řadu dětských dnů, soutěží a sportovních a školních akcí. A ty se letos neuskutečnily.
Ondřej Krhánek, marketingový manažer značky Capri-Sun, Vitar
Jak na recyklovatelný obal:
Společnost Eko-Kom připravila několik bodů, které doporučuje zohlednit při návrhu a výrobě obalů nealko nápojů, aby bylo možné je snadno vytřídit a recyklovat:
PET lahev
- recyklovatelná; problematické jsou PVC sleeves, pokud nejsou spotřebiteli odstraněny
Skleněná lahev
- plně recyklovatelná; právě skleněné lahve na minerálky jsou nejčastějším výrobky z již recyklovatelného skla
Plechovka Alu
- recyklovatelná; v ČR se odděleně sbírají do nádob s šedou nálepkou Kovy
Nápojové kartony
- recyklovatelné; v ČR se odděleně sbírají do nádob s oranžovou nálepkou Nápojové kartony
Obaly by měly být dobře vyprázdnitelné. Na obalech by spotřebitelům pomohly informace o tom, kam použitý obal odložit.
Aktuálně z trhu:
Nová minerální voda v designovém balení
Společnost Kofola ČeskoSlovensko vstoupila na český trh s minerální vodou Kláštorná Kalcia. Tradiční a oblíbená slovenská značka minerálky, pocházející z jednoho z nejkvalitnějších pramenů na Slovensku v Kláštoře pod Znievom, je přírodním zdrojem vápníku.
Společnost Kofola ČeskoSlovensko, pro kterou je cirkulární ekonomika a odpovědný přístup k životnímu prostředí prioritou, se rozhodla oslovit české zákazníky designovou rPET lahví ze 100% recyklovaného materiálu. Kláštorná Kalcia se prodává v 0,5l a 1,5l balení a je dostupná v široké retailové síti. Minerální voda Kláštorná Kalcia se na Slovensku prodává od minulého roku a Slováky si rychle získala. Na pulty českých obchodů se dostala letos. „Minerální voda z výjimečného zdroje v Turčianské kotlině byla na Slovensku zavedenou značkou, v roce 2016 ale byla její výroba pozastavena. Kofola ji v roce 2018 koupila a loni v dubnu její stáčení obnovila. Kláštorná Kalcia se vyrábí v původním závodě, dokonce i s většinou původních zaměstnanců,“ vysvětluje Ivana Králiková, senior brand manažerka Kofola ČeskoSlovensko a dodává: „Rádi bychom její příběh a výjimečné složení představili také českým zákazníkům. Věříme, že si její chuť najde v Česku své příznivce.“ Lahev minerální vody Kláštorná Kalcia navrhl pro Kofolu ČeskoSlovensko uznávaný slovenský designér Martin Turzík. „Když jsme zvažovali oživení značky, chtěli jsme do designu lahve vdechnout i příběh, který s sebou Kláštorná nese. Věříme, že atypický vzhled upoutá pozornost spotřebitelů. Při výběru designu jsme respektovali původ minerální vody, dbali jsme na odlišitelnost od ostatních značek, ale mysleli i na životní prostředí. Proto jsou všechny lahve Kláštorná Kalcia vyrobeny ze 100% rPET, díky čemuž materiál neustále proudí v kruhu a každá lahev tak dostává nový život,“ uzavírá Ivana Králiková.
Data:
Kde pijí konzumenti nápoje s colovou příchutí
Doma 67 %
U přátel / na návštěvě 30,1 %
V práci / ve škole 26,4 %
V restauraci / v hospodě 45,5 %
Někde jinde 7,6 %
Neuvedeno 1,8 %
Zdroj: Median, MML-TGI, 19/III–19/IV
Nejvíce rostou energetické nápoje
Z aktuálních údajů maloobchodního auditu vyplývá, že tržby na českém trhu za nealkoholické nápoje představovaly skoro 20 miliard korun (3/19–2/20), což reprezentuje meziroční nárůst o více než 4 %. Energetické nápoje jsou už delší dobu skokanem, který si rok od roku udržuje nejrychlejší tempo růstu v objemu i v tržbách. Ve sledovaném období jich spotřebitelé nakoupili víc než 47 milionů litrů v hodnotě 2,1 miliardy korun.
Podíl segmentů na objemu nákupů nealkoholických nápojů
Minerální vody 61,6 %
Limonády 23,9 %
Džusy 8,9 %
Energetické nápoje 2,8 %
Ledové čaje 2,8 %
Zdroj: Nielsen (prodejny potravin se smíšeným zbožím, Makro vyloučeno, 3/19–2/20)
Nealkoholické nápoje nakupuje téměř každá domácnost
Nealkoholické nápoje jsou součástí nákupního koše takřka všech českých domácností. Vyplývá to z šetření Spotřebitelského panelu GfK Czech. V průměru se na nákup vydaly jednou za pět dní a při jednom průměrném nákupu utratily 54 korun. Na akční nákupy směřovaly více než tři pětiny z celkových výdajů určených na koupi nealkoholických nápojů.
Od února 2016 do února 2020 narostla celkově kategorie nealkoholických nápojů skoro o 11 % v nakoupeném objemu. Vývoj jednotlivých subkategorií byl výrazně rozdílný. Nejrychleji rostly v domácí spotřebě menší kategorie ledové kávy a energetických nápojů, pak následovaly kategorie větší – ovocné nápoje a vody. Naopak se nedařilo kategorii sirupů. Kategorie ledových čajů v tomto porovnání rostla podprůměrně.
Celkový objem finančních prostředků, které české domácnosti investovaly do nákupu nealkoholických nápojů, se zvýšil skoro o 20 %. Průměrná cena výrobků vzrostla u všech kategorií, nadprůměrně nejvíc zejména u zmíněné ledové kávy a energetických nápojů.
K největším kategoriím z hlediska spotřebitelských výdajů patří balené vody. Následují sycené nealkoholické nápoje a ovocné nápoje.
Devět z deseti českých domácností nakoupilo sycené nealkoholické nápoje. Nejvíce kupujících mají colové nápoje, a to necelých 85 %. Dvě třetiny českých domácností nakoupily limonády a více než čtvrtina domácností kupovala toniky. Na nákup colových nápojů se domácnosti vydaly v průměru 22krát, limonády nakoupily 12krát a toniky pětkrát.
Ovocné nápoje včetně džusů nakoupilo téměř devět z deseti českých domácností. Kategorii nakupovaly 18krát za rok 2019.
Nejdůležitějším místem nákupu nealko trhu jsou hypermarkety, kam směřuje více než 35 % spotřebitelských výdajů. V diskontech končí čtvrtina a v supermarketech zhruba pětina z celkových výdajů.
Zdroj: GfK Czech, GfK Spotřebitelský panel, 2/2020
Jitka Hemolová, jitka.hemolova@atoz.cz
Článek vyšel i v časopisu Zboží&Prodej 5/2020.