
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula chce, aby řetězce vysvětlily, proč prodávají cukr tak draze. Vysoké obchodní přirážky jsou podle něj nemorální. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR ale tvrdí, že za dramatickým zvýšením ceny jsou dodavatelé.
Cukr krystal v obchodech prudce zdražil. Od loňského září do prosince vzrostla jeho cena o 77 procent. Vliv na to mají podle ministra zemědělství nejen drahé energie, ale také vysoké obchodní přirážky supermarketů. Zdeněk Nekula proto obchodní řetězce vyzval dopisem, aby vysvětlily vysoké ceny cukru na pultech obchodů.
Ceny, za které cukr dodávají výrobci, se podle statistik sice mezi loňským zářím a prosincem zvedly o 6,2 koruny za kilogram, ale ceny v obchodech vzrostly více než dvojnásobně, a to o 14 korun. Ještě v září stál cukr 18,21 koruny a v prosinci už 32,23 koruny.
Důvodem je podle vyjádření ministerstva zemědělství to, že se do prodeje dostal cukr z nové sklizně, u kterého se projevily zvýšené náklady výrobců za dražší energie a hnojiva, ale také nepřiměřené obchodní přirážky obchodníků.
„Rozhodně nechci zasahovat do volného tržního prostředí, ale přijde mi minimálně nemorální, aby v době, kdy naše obyvatele trápí zdražování potravin a domácnosti si utahují opasky, supermarkety takto zvyšovaly své obchodní přirážky. Současnou situaci by nikdo neměl zneužívat k neúměrnému navyšování zisku. Proto jsem oslovil obchodní řetězce, aby vysoké ceny cukru v obchodech vysvětlily. Chci po nich také informaci, kdy plánují snížit spotřebitelskou cenu na odpovídající a rozumnou výši,“ uvádí ministr zemědělství.
Stávající úroveň ročních a také měsíčních průměrných cen průmyslových výrobců v současnosti vyrovnala hodnoty z období před deseti lety a zároveň nepřekonala úroveň z období vstupu ČR do EU, která byla ještě vyšší. Úroveň měsíčních spotřebitelských cen však v závěru roku 2022 překonala veškeré historické hodnoty od doby sledování. Třicetikorunová hranice ještě nikdy nebyla prolomena, dosavadní měsíční rekord byl zaznamenán v září 2004 s cenou 26,10 koruny za kilogram.
Ceny potravin a obchodní přirážky jsou jedním z témat, která ministr Zdeněk Nekula dlouhodobě sleduje. „Žádný ze subjektů, ať už zpracovatel, nebo prodejce, by neměl na trhu zneužívat své postavení, aby na to nedoplácel spotřebitel,“ uvedlo ministerstvo zemědělství.
Je to skandální vyjádření, říká SOCR ČR
Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) považuje vyjádření ministra Zdeňka Nekuly, v němž obviňuje tuzemský obchod z nepřiměřeného růstu ceny cukru, za skandální a bude se bránit všemi dostupným prostředky. Ministr ve svých slovech projevil podle vyjádření svazu zásadní neznalost fungování trhu s cukrem, když obvinil řetězce z nepřiměřeného růstu ceny této komodity během podzimního období. Cena cukru se totiž stanovuje na základě pravidelných každoročních tendrů s platností jeden rok, přičemž standardně probíhají na podzim každého roku.
Během většiny celého roku 2022 obchodní řetězce držely nízkou cenu z roku 2021 bez ohledu na zvyšující se náklady související s logistikou a prodejem. Cenu upravily až poté, co ji loni na podzim masivně navýšili dodavatelé. Aby dosáhly nižší průměrné ceny, musely řetězce doplňovat své zásoby z dovozu.
„Pultová cena cukru se odvíjí od dvou základních věcí. První jsou každoroční tendry, které stanoví dodavatelské ceny na jeden rok a které naposledy proběhly na podzim loňského roku. Na nabídkách dodavatelů cukru bylo jasně patrné, že se snaží výrazně navýšit své ceny, přičemž většina z nich požadovala růst až o sto procent v jasné snaze zneužít stávající inflační prostředí a podstatně si navýšit zisk,“ uvádí Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR.
Toto extrémní navýšení dodavatelských cen podle jeho slov obchodní řetězce kompenzují alespoň částečně tím, že cukr zařazují mnohem častěji do slevových akcí. V tomto režimu se ho v posledním období prodalo více než 70 procent, takže se každý, kdo sleduje nabídky slevových akcí, může vyhnout masivnímu zdražování ze strany dominantních dodavatelů cukru.
„I proto je použití ceníkových cen ministrem Zdeňkem Nekulou v jakékoli statistice irelevantní, neboť zákazníci slevy na cukr pečlivě sledují a předzásobují se,“ tvrdí Tomáš Prouza. „Pokud pan ministr myslel své prohlášení vážně, znamená to jen dvě věci. Zaprvé zásadní neznalost fungování zemědělského a potravinářského trhu a zadruhé nelegální snahu o určování cen, navíc mimo ekonomickou realitu a ve snaze přihrát další masivní zisky velkým zemědělcům na úkor běžných občanů,“ doplňuje.
Svaz říká, že záměr ministra určovat ceny potravin je podle právníků v rozporu se zákonem a budou se proto muset obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Podle Českého statistického úřadu míra inflace v roce 2022 dosáhla 15,1 procenta, přičemž ceny potravin, nápojů a tabáku vzrostly jen o 12,9 procenta. Ceny dodávek v živočišné výrobě nicméně stouply o 24,4 procenta a ceny dodávek v rostlinné výrobě dokonce o 37,1 procenta. „Je tedy na první pohled jasné, že primárním důvodem růstu cen potravin v ČR jsou podniky v gesci ministerstva zemědělství, které jsou navíc na rozdíl od obchodních řetězců příjemci miliardových dotací,“ dodává SOCR ČR.