
Maloobchodní tržby v České republice v meziročním srovnání dlouhodobě klesají. Srpen byl podle dat Českého statistického úřadu už 16. měsícem v řadě, kdy dochází ve srovnání s loňským rokem k jejich poklesu. Tento trend má přitom značný dopad na českou společnost a celou ekonomiku. Aktuální průzkum společnosti ePoptávka.cz z října 2023 ukazuje, že dopady pociťuje každý druhý podnikatel, a to nejen ze segmentu obchodu, ale napříč odvětvími.
Ruku v ruce s poklesem maloobchodních tržeb jde zpomalení ekonomiky, jehož důsledky zasahují všechna odvětví. Společnost ePoptávka.cz zrealizovala průzkum mezi živnostníky a firmami ze segmentu malých a středních firem s cílem zjistit, nakolik aktuální situace ovlivňuje jejich podnikání. Průzkumu se zúčastnilo více než 2 500 respondentů a výsledky hovoří jasně. Dlouhodobý pokles má negativní dopad na podnikatelské aktivity téměř poloviny drobných podnikatelů. Potvrzuje tak, že se situace nedotýká pouze samotných maloobchodníků, ale je hlubším problémem i pro další odvětví.
Nejhorší je to pro potravináře a zemědělce
„Téměř polovina podnikatelů, konkrétně 48 procent, uvádí, že pokles maloobchodních tržeb negativně ovlivňuje jejich podnikání. Jak se dá předpokládat, aktuální situace je výzvou především pro podnikatele ze segmentu potravinářství a zemědělství. Tam pokles maloobchodních tržeb ovlivňuje 72 procent z nich. Pro živnostníky a firmy podnikající v oblasti textilu a oděvu (62 procent). Stranou ale nezůstávají ani další obory jako auto-moto nebo oblast reklamy, propagace a tisku, kde negativní dopady vnímá nadpoloviční většina,“ uvádí Otto Kočí, ředitel společnosti ePoptávka.cz. Na druhé straně nejmenší dopad má pokles maloobchodních tržeb podle průzkumu společnosti na odvětví vzdělávání (32 %) nebo IT a telekomunikací (40 %).
Příčiny, proč lidé méně utrácí a více šetří, lze hledat v panující nejistotě ve společnosti. A do jisté míry také v nedůvěře vůči možným krokům vlády, které v řešení ekonomické situace podniká. V této souvislosti společnost ePoptávka.cz v průzkumu zjišťovala také hodnocení vlády ze strany malých a středních podnikatelů. „Pozitivně vládu v tuto chvíli hodnotí 26 procent živnostníků a firem z řad malých a středních podnikatelů. Kriticky se k ní pak vyjádřilo 42 procent z nich a neutrální postoj zaujímá 32 procent,“ zakončuje Otto Kočí.