Martin Chlad zůstává na příští čtyři roky v čele Svazu vinařů České republiky. O jeho znovuzvolení rozhodla valná hromada svazu na svém jednání ve Velkých Bílovicích. Ve volbě získal 97,5 procenta hlasů. Bude tak pokračovat ve své funkci, do které nastoupil v srpnu 2021.
Martin Chlad má o svém budoucím počínání ve funkci jasno: „Tuzemské vinařství čelí řadě výzev a já nerad odcházím od rozdělané práce. Maximální pozornost chci i nadále věnovat revizi vinařské legislativy, protože je nejvyšší čas, abychom do ní propsali podporu a ochranu tuzemského pěstitelství a produkce v kontextu celosvětových změn a tlaků v oboru. Jako další klíčová témata vnímám udržitelnost a efektivitu odvětví a v neposlední řadě také tvorbu a vznik apelačního systému. Přece jen jsme poslední vinařskou zemí, která si tento nástroj dluží.“
V oblasti legislativy se nejen v souvislosti s aktuálním tématem spotřební daně ukazuje nedostatečnost a neaktuálnost vinařského a vinohradnického zákona. Panuje zde celá řada nesouladů s dalšími právními normami. Některé úpravy navíc vyžadují pohled napříč evropskou směrnicí.
Udržitelnost a efektivita jsou ve vinařství velkým tématem. Réva má jedinečnou dispozici být nejen estetickou plodinou v krajině, ale současně prezentuje nadstandardní ekologické přínosy v rámci biodiverzity. „Ubývá také kvalifikované pracovní síly, což je nezbytné řešit automatizací. Všechny tyto faktory je třeba skloubit při současném hledání odrůdového a výnosového optima,“ uvádí Martin Chlad.
Svaz vinařů byl založen v roce 1993 ve Velkých Bílovicích. Hájí zájmy pěstitelů hroznů a výrobců vína prostřednictvím jednotné organizace jak v Česku, tak vůči zahraničí. Členem jsou fyzické i právnické osoby podnikající v uvedených oborech a drobní vinaři prostřednictvím vinařských spolků v obcích. K cílům práce svazu patří práce na stále se vyvíjejícím legislativním procesu vinařského zákona, jeho prováděcích předpisech a zajištění zájmů svazu ve vztahu ke strukturám Evropské unie.