Legislativní rada vlády (LRV) svým stanoviskem doporučila vládě schválit novelu zákona o obalech, který zavádí zálohování PET lahví a plechovek, a to po legislativně-technických úpravách.
Pokud novelu schválí vláda i parlament, zálohový systém by se mohl reálně spustit od ledna 2026. Přerušit schvalování novely o odpadech přitom doporučila ve středu Komise Legislativní rady vlády pro hodnocení dopadů nové legislativy, která souhlasila s připomínkami řady organizací. Byl mezi nimi například Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR nebo Asociace českého tradičního obchodu.
„Chtěl bych vyvrátit nepravdy, které kolem zálohování šíří odpadářská lobby. Připomínky se týkaly z velké části pouze otázky operátora systému. S tím nemáme žádný rozpor, chceme také jasné a účinné řešení. Zákon bychom chtěli po zapracování připomínek v brzké době předložit vládě,“ uvádí ministr životního prostředí Petr Hladík.
„Je to skvělá zpráva pro Českou republiku a naše životní prostředí. Jsme o kus blíže k cirkulárnímu nakládání s nápojovými obaly se všemi jeho benefity i k čistějším veřejným prostranstvím. Ministerstvo životního prostředí odvedlo obrovský kus práce. Správně vyhodnotilo, že pro Českou republiku není jiná spolehlivá cesta k dosažení recyklačních cílů, které vyžaduje evropská legislativa, než zavedení zálohového systému,“ komentuje Lutfia Volfová, mluvčí iniciativy Zálohujme.cz.
Zálohování je nutností
Směrnice EU o jednorázových plastech ukládá podle Lutfie Volfové povinnost sběru minimálně 77 % PET lahví do roku 2025, respektive 90 % do roku 2029. Navíc nově schválené nařízení EU, takzvané PPWR, nejen zpřísňuje podmínky sběru nápojových plastových lahví a plechovek na 80 % již v roce 2026, ale nově jejich sběr sdružuje.
„Pokud tedy členský stát nedosáhne sběru 80 procent byť jen u jednoho z těchto materiálů, je podle nařízení povinný zavést zálohový systém. Odpovědnost za plnění uvedených cílů v Česku nese organizace Eko-Kom, jejíž generální ředitel Zbyněk Kozel oznámil, že v současné situaci Česká republika tyto cíle včas nesplní. Zavedení systému záloh je tedy nevyhnutelné. Je zřejmé, že Ministerstvo životního prostředí k tomuto úkolu přistupuje s maximální odpovědností a odborností,“ konstatuje Lutfia Volfová.
Rohlik.cz umožňuje zákazníkům odevzdat PET lahve
Některé firmy již začaly z vlastní iniciativy se zálohováním. Převzít nákup a odevzdat použité PET lahve k recyklaci – to mohou udělat zákazníci Rohlíku při každém nákupu už od loňského listopadu (na hlavní fotografii). On-line prodejce potravin totiž na podzim 2023 spustil testovací systém zpětného odběru PET lahví. Jako první a jediný internetový retailer a rovnou v ostrém provozu po celém Česku.
Zákazníci už k recyklaci vrátili na šest tisíc plastových obalů. Nejvíce jich vrací v Praze a Brně. Odezva je obecně velmi pozitivní, a proto se Rohlík rozhodl zrušit limity pro počet kusů plastových lahví, které může zákazník kurýrovi odevzdat. Dosud bylo možné odevzdat šest kusů, od června může zákazník vrátit tolik plastových lahví, kolik bude chtít. Začne navíc rozdávat nové recyklační sáčky, které zálohování ještě více usnadní.
Bezprecedentní krok
„Jako první na trhu jsme zavedli pilotní zálohování PET lahví, u on-line služby šlo dosud o bezprecedentní krok. Chtěli jsme tak aktivně přispět k ochraně životního prostředí a usnadnit našim zákazníkům recyklaci. Cílem je ukázat, že péče o planetu může být součástí běžného života. Legislativa zavádějící zálohování PET lahví bude účinná za dva roky, ale nám přijde tato iniciativa velmi důležitá už teď,” vysvětluje rozšiřování služby ředitel Rohlik.cz Martin Beháň.
Princip pilotního zálohování na Rohlíku je jednoduchý. Kurýři v červnu navíc začali zákazníkům nabízet speciální recyklační sáčky, do kterých zákazníci vloží použité PET lahve. Ty se kurýrům odevzdávají nesešlapané, aby se co nejvíce simulovala situace reálného zálohování. Kurýr označí v aplikaci u zákazníka odběr PET lahví, čímž Rohlík získá naprosto unikátní přehled o zájmu svých zákazníků novou službu využívat. Data nepoužije pouze pro své obchodní účely, ale poskytuje je jako pracovní materiál Ministerstvu životního prostředí ČR.
Že se zájem o recyklování použitých PET lahví zvýší, pokud bude dostupnější přímo „z domova”, ukázal průzkum společnosti Ipsos pro Rohlik.cz. Až 80 % respondentů uvedlo, že by se zvýšila jejich motivace k recyklaci PET lahví, pokud by bylo možné použité odevzdávat přímo v jejich domě nebo bytovém domě. Ostatně vzdálenost je právě nejčastějším důvodem, který respondenty odrazuje od recyklování (36 % z těch, kteří nikdy netřídí).